Жури с председател доц. Йордан Ефтимов присъди наградата „Чудомир“ за български хумористичен разказ, публикуван в българския печат през 2018-а година на Деян Копчев за разказа му „Гласове“, публикуван в бр. 32/10 август 2018 г. на в. „Стършел“. Той е автор и на в. "Сега".

Наградата ще бъде връчена на тържествена церемония по време на традиционните Чудомирови празници в Казанлък.

Награденият разказ:

ГЛАСОВЕ

Случи се така, че се влюбих в жена, която не познавам. И не говоря за някое от тези кухи интернет запознанства, не, моето беше истинско, пламенно, влудяващо… сякаш някой пусна клечка киб­рит в мен, а аз пламнах като суха трева през август.

Стоях на спирката за тролеи, когато всичко започна.

– Тролей номер 5 ще пристигне след седем минути – каза тя, а аз подскочих.

Гласът й беше чист като утрин в планината. Сърцето ми заби в петите и усетих, че се задъхвам от копнеж. Докато успея да се овладея и изобщо да осъзная какво ми се случва, тя проговори отново.

– Тролей номер 5 ще пристигне след шест минути.

Приближих се до говорещото информационно табло на спирката и я зачаках да ми заговори отново. Дали само аз усещах флирта в гласа й? Дали той бе предназначен за мен? Дали някой въобще разбираше чувствата ми в този момент?

– Тролей номер 5 ще пристигне след пет минути.

Огледах се, след което нежно погалих таблото. Знаех, че гласът говори на мен, усещах го с цялото си тяло, мекият механичен тембър, примесен с лека умора и досада, сякаш ми казваше – ето, обявявам кога пристигат проклетите тролеи, вместо да съм с теб и взаимно да изпълваме дните си със смисъл!

– Ще изпълним дните си със смисъл… – прошепнах аз.

– Тролей номер 5 ще пристигне след четири минути – отговори ми тя.

Усмихнах се като ученик в първия ден на лятната ваканция, а човекът до мен на спирката за всеки случай отстъпи две крачки встрани.

Знаех, че няма да ни е лесно, хората са зли, хората завиждат… Осъзнавах, че ще сме само аз и тя срещу света, но пък не беше ли точно такава съдбата на всички велики любовни истории?

– Тролей номер 5 ще пристигне след три минути – съгласи се с мен тя и в следващия момент, сякаш само и само да запази случващото се между нас за по-дълго, гласът й прескочи няколко пъти, нещо в таблото изпука и тя ми каза – Тролей номер 5 ще пристигне след осем минути.

– Аре, стига, бе! – ядоса се мъжът на спирката до мен. – Всеки път едно и също…

Беше ми ясно, че няма как да ни разбере – той беше сив, скучен, бързаше за работа, която мрази, за да може след това да се прибере при жена, която не понася… Но ние бяхме различни!

– Тролей номер 5 ще пристигне след единайсет минути – усетих как ми намига тя, защото двамата с нея разполагахме с цялото време на света.

– Мамка ти, тъпа машина! – викна мъжът, след което мина покрай мен и преди да успея да направя каквото и да е, той се засили, изрита информационното табло, после отметна глава назад и звучно го наплю.

Точно в този момент нещо в мен се скъса, яростта се разля по лицето ми, а способността ми да разсъждавам трезво остана на заден план. Някъде отдалеч чувах слисаните молби на мъжа, но вече отдавна го бях съборил на земята и го налагах с юмруци.

Малко след това ме арестуваха. Нарушаване на обществения ред и нападение с лека телесна повреда. Преди да ме вкарат в ареста, униформените ми обясниха, че имам право на едно обаждане. Позвъних на адвоката си, но в слушалката чух същия женски глас:

– Телефонът на абоната е изключен или е извън обхват.

Подскочих. Сърцето ми заби в петите. Из цялото ми тяло се разля топлина. Дали само аз усещах флирта в гласа й?

 

 

 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.