Шведският комитет, който връчва Нобеловата награда, може да си отдъхне донякъде. Новият лауреат в областта литература - Боб Дилън, най-накрая се обади и обяви, че за него е голяма чест и ще приеме приза. 

"Ще отида на церемонията, защо не? Стига да мога", каза музикантът бунтар, цитиран от telegraph.co.uk. 

В петък Дилън се е обадил на Сара Дениус, секретаря на Шведската академия, за да й съобщи, че наградата го е оставила без думи, но той високо оценява факта. 

"Трудно е да се повярва. Кой е мечтал за такова нещо", казал още награденият, според bbc.com. 

 Лауреатът скъса нервите на Нобеловия комитет с мълчанието си, продължило две седмици след обявяването му за победител. Стигна се дотам, че един от членовете на журито го обвини в арогантност. На официалната страница на Дилън до момента няма нито дума за честта, която му се оказва. Бунтарят обаче никога не е спазвал етикета и не е бил сервилен към институциите, точно затова е икона на множество поколения. 

Когато обяви Дилън за носител на наградата, Дениус го сравни с древногръцките поети Омир и Сафо. Попитан от telegraph.co.uk как намира това, музикантът отговаря:

"Може в някаква степен да приличам на тях. Например песните ми “Blind Willie”, “The Ballad of Hollis Brown”, “Joey”, “A Hard Rain”, “Hurricane”, а и някои други, определено са в стила на Омир."

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Чистата съвест е най-добрата възглавница.”

Хенрик Ибсен, норвежки драматург, роден на 20 март преди 197 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...