Американският певец Боб Дилън (75), отличен с Нобелова награда за литература, няма да присъства на церемонията в Стокхолм, съобщи Шведската академия на страницата си в интернет.

Въпреки че обяви, че ще приеме наградата, Дилън сега е изпратил писмо, че на 10 декември има неотложни ангажименти. Това означава, че няма да държи реч, когато получава 8 млн. шведски крони (870 хил. долара). 

Нобеловият комитет обаче му е отговорил, че регламентът изисква награденият да изпрати своя лекция в срок от шест месеца. Тя може да бъде изпратена на някой друг да я прочете официално, какъвто е случаят с Дорис Лесинг през 2007 г. 

Дилън се оказа един от проблематичните наградени от Шведската академия след Жан Пол Сартр, Харолд Пинтър, Елфриде Йелинек.

В началото на октомври той спечели наградата (след като години наред беше сочен за неин фаворит), "заради това, че създаде нов поетичен начин на изразяване в рамките на великата американска музикална традиция“.

Според списание "Ролинг Стоун“ той е втори по значение изпълнител в историята на съвременната музика след "Бийтълс“, припомни "Медиапул". Списание "Тайм“ го нареди сред стоте най-влиятелни личности на ХХ век. През 2008 г. Дилън получи наградата Пулицър за водещо влияние в популярната музика и американската култура и лирически композиции с изключителна поетична сила.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

Хайде, братя българи,

към Балкана да вървим.

Там се готви бой юнашки

за свобода, правдини. 

Цветан Радославов, автор на оригинала на българския химн, роден на 19 април преди 162 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.