ДИАНА ДИМИТРОВА

“Важно и полезно за всеки добър оркестър е да поддържа в репертоара си всички симфонии на Бетовен!”, това споделя Маестро Табаков в навечерието на предпоследния концерт от интегрирания цикъл, в който русенци имат възможност да чуят всички Бетовенови симфонии.

На 9 февруари, четвъртък, от 19 часа, в зала Филхармония, оркестърът на Русенската опера под ръководството на Маестро Табаков ще изпълни Седмата, която е отправена с взор към времето на Романтизма и Осмата, която според някои е шеговит поглед назад, към времето на Хайдн и Моцарт.

Всъщност Осмата симфония на Бетовен е най-рядко изпълняваната Бетовенова симфония от Русенския оркестър, а Емил Табаков до този момент не я е дирижирал в нашия град.

Говори се, че Бетовен е харесвал повече своята Осма симфония, а музикалната критика напротив, цени повече Седмата.

При първото си изпълнение Седмата симфония на Бетовен не е била добре възприета от публиката и е останала на заден план за сметка на други негови произведения, които днес вече са забравени, което показва, че дистанцията на времето прави своята безапелационна оценка.

Цикълът “Всички симфонии на Бетовен” ще завърши през месец май с неговата Девета симфония.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не можем да обвиняваме човек за това, че защитава своето достойнство. Това е негово задължение.“

Джоузеф Конрад, британски писател от полски произход, роден на 3 декември преди 167 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин