КАЛИНА ТОМОВА, БНР

Тази година светът чества 250 години от рождението на Лудвиг ван Бетовен, затова в края на 2019-а от Deutsche Grammophon представиха нов комплект от 118 компактдиска, два DVD и два Blu-ray диска, съдържащи както стари записи с легендарни музиканти като Менухин, Арау и Караян, така и нови изпълнения на цялото творчество на композитора. В течение на цялата 2020 г. звукозаписната компания ще се постарае да продължи да издава още албуми, посветени на Бетовен, като сред тях е и новият диск на германския баритон Матиас Гьорне, в който са представени 23 от песните на композитора, включително и най-известният му вокален цикъл „Към далечната любима“. На рояла е младият канадски пианист от полски произход Ян Лишецки, който, макар и само на 25 години, вече има 8 издадени компактдиска, сред които е и троен албум с всички концерти за пиано на Бетовен.

Гьорне е известен с това, че пее само с отбрани пианисти от най-висока класа, защото, както той сам заявява в интервю загерманското онлайн издание за класическа музика VAN:

„Техниката (на свирене) не може да бъде компенсирана. Разбира се, музикалността и креативността са важни. Но има произведения, които песенните акомпанятори успяват да изсвирят само чрез прилагане на трикове… Дори думата „акомпанирам“ е неправилна: аз очаквам, че пианистът чете нотния текст и свири, и ние ще се срещнем от само себе си, заради сходното си музикално-естетическо възприемане. Не трябва той винаги да е малко след певеца, за да слуша и да се нагласява със закъснение по него“.

За младия Лишецки знаменитият баритон казва:

„Още на първата ни среща забелязах колко бързо открива връзки, да не говорим за изумителната му способност великолепно да реализира всяка идея на пианото“.

Албумът започва с „Шест песни“ по текстове на Гелерт, следват поредица от вокални миниатюри от различни периоди на композитора преди да се завърши с цикъла „Към далечната любима“, където Бетовен прилага принципа на преливане на една песен в друга, който ще бъде широко употребяван по-късно през романтизма.

Като цяло камерното вокално творчество на гения често е засенчвано от по-популярни песни - като тези на Шуберт или Брамс, затова и албумът на Гьорне представлява чудесна възможност за преоткриване на тези пренебрегвани вокални миниатюри.

„Когато обичаш литературата, книгите и големите поети, дори най-циничните, има нещо, което те тегли нагоре.“

Жана Моро, френска актриса, родена на 23 януари преди 97 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...