КАЛИНА ТОМОВА, БНР

Тази година светът чества 250 години от рождението на Лудвиг ван Бетовен, затова в края на 2019-а от Deutsche Grammophon представиха нов комплект от 118 компактдиска, два DVD и два Blu-ray диска, съдържащи както стари записи с легендарни музиканти като Менухин, Арау и Караян, така и нови изпълнения на цялото творчество на композитора. В течение на цялата 2020 г. звукозаписната компания ще се постарае да продължи да издава още албуми, посветени на Бетовен, като сред тях е и новият диск на германския баритон Матиас Гьорне, в който са представени 23 от песните на композитора, включително и най-известният му вокален цикъл „Към далечната любима“. На рояла е младият канадски пианист от полски произход Ян Лишецки, който, макар и само на 25 години, вече има 8 издадени компактдиска, сред които е и троен албум с всички концерти за пиано на Бетовен.

Гьорне е известен с това, че пее само с отбрани пианисти от най-висока класа, защото, както той сам заявява в интервю загерманското онлайн издание за класическа музика VAN:

„Техниката (на свирене) не може да бъде компенсирана. Разбира се, музикалността и креативността са важни. Но има произведения, които песенните акомпанятори успяват да изсвирят само чрез прилагане на трикове… Дори думата „акомпанирам“ е неправилна: аз очаквам, че пианистът чете нотния текст и свири, и ние ще се срещнем от само себе си, заради сходното си музикално-естетическо възприемане. Не трябва той винаги да е малко след певеца, за да слуша и да се нагласява със закъснение по него“.

За младия Лишецки знаменитият баритон казва:

„Още на първата ни среща забелязах колко бързо открива връзки, да не говорим за изумителната му способност великолепно да реализира всяка идея на пианото“.

Албумът започва с „Шест песни“ по текстове на Гелерт, следват поредица от вокални миниатюри от различни периоди на композитора преди да се завърши с цикъла „Към далечната любима“, където Бетовен прилага принципа на преливане на една песен в друга, който ще бъде широко употребяван по-късно през романтизма.

Като цяло камерното вокално творчество на гения често е засенчвано от по-популярни песни - като тези на Шуберт или Брамс, затова и албумът на Гьорне представлява чудесна възможност за преоткриване на тези пренебрегвани вокални миниатюри.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?