КАЛИНА ТОМОВА, БНР

Тази година светът чества 250 години от рождението на Лудвиг ван Бетовен, затова в края на 2019-а от Deutsche Grammophon представиха нов комплект от 118 компактдиска, два DVD и два Blu-ray диска, съдържащи както стари записи с легендарни музиканти като Менухин, Арау и Караян, така и нови изпълнения на цялото творчество на композитора. В течение на цялата 2020 г. звукозаписната компания ще се постарае да продължи да издава още албуми, посветени на Бетовен, като сред тях е и новият диск на германския баритон Матиас Гьорне, в който са представени 23 от песните на композитора, включително и най-известният му вокален цикъл „Към далечната любима“. На рояла е младият канадски пианист от полски произход Ян Лишецки, който, макар и само на 25 години, вече има 8 издадени компактдиска, сред които е и троен албум с всички концерти за пиано на Бетовен.

Гьорне е известен с това, че пее само с отбрани пианисти от най-висока класа, защото, както той сам заявява в интервю загерманското онлайн издание за класическа музика VAN:

„Техниката (на свирене) не може да бъде компенсирана. Разбира се, музикалността и креативността са важни. Но има произведения, които песенните акомпанятори успяват да изсвирят само чрез прилагане на трикове… Дори думата „акомпанирам“ е неправилна: аз очаквам, че пианистът чете нотния текст и свири, и ние ще се срещнем от само себе си, заради сходното си музикално-естетическо възприемане. Не трябва той винаги да е малко след певеца, за да слуша и да се нагласява със закъснение по него“.

За младия Лишецки знаменитият баритон казва:

„Още на първата ни среща забелязах колко бързо открива връзки, да не говорим за изумителната му способност великолепно да реализира всяка идея на пианото“.

Албумът започва с „Шест песни“ по текстове на Гелерт, следват поредица от вокални миниатюри от различни периоди на композитора преди да се завърши с цикъла „Към далечната любима“, където Бетовен прилага принципа на преливане на една песен в друга, който ще бъде широко употребяван по-късно през романтизма.

Като цяло камерното вокално творчество на гения често е засенчвано от по-популярни песни - като тези на Шуберт или Брамс, затова и албумът на Гьорне представлява чудесна възможност за преоткриване на тези пренебрегвани вокални миниатюри.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.