80 фигури на Лудвиг ван Бетовен са изложени на Северния площад в изложбения комплекс ВДНХ („Выставка достижений народного хозяйства“) в Москва, съобщи kudamoscow.ru. Изложбата, посветена на 250-годишншната на композитора, може да се види до 3 ноември. Фигурите на легендарния музикант са изработени от германския скулптор Отмар Хьорл и бяха подредени в Бон - родното място на Бетовен.

Официалното име на изложбата е „Лудвиг ван Бетовен – Ода за радостта“ и представлява инсталация, която е съставена от 80-те златисти и зелени (малахитови) фигури с височина един метър. Концепцията на автора предполага един напълно различен поглед към обичайните изображения на композитора и е в противовес на отдавна познатото на всички ни – свикнали сме да виждаме Бетовен винаги с мрачно и сериозно лице.

„Образът на Лудвиг ван Бетовен е известен на мнозина от портретите –  със съсредоточен поглед, тъжен и сериозен. Германският скулптор постави под съмнение тази визуална традиция и създаде скулптури на усмихнатия Бетовен. Самите те напомнят градински джуджета, защото това е важен елемент от ежедневния живот в Германия, който в творчеството на Хьорл се съчетава по един парадоксален начин със символа на елитарната култура“, обясняват домакините на експозицията, според които тази „Бетовенова градина“ е въплъщение на двойствеността между елитарната култура и кича.

Експозицията е част и от  инициативата "Годината на Германия в Русия", която продължава до лятото на 2021 г.

След като бъдат видени от московчани, 80-те малки Бетовеновци ще отпътуват към други места из Русия – една част от тях ще бъдат насочени към музикални училища и консерватории, друга – към чакални на летища или визови центрове, както и към ресторанти с немска кухня. А след края на това пътуване, те отново ще бъдат върнати в Москва, където се очаква да бъдат продадени на търг като предмети на изкуството.

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Колкото повече ограничаваш себе си, толкова повече се разкрепостяваш. Деспотизмът на ограниченията само помага да се достигне точността на изпълнението.”

Игор Стравински, руски композитор, роден на 17 юни преди 143 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...