Международната аукционна къща "Сотбис"  ще предложи за продажба кичур коса, който германският композитор Лудвиг ван Бетовен сам е отрязал и е дал на свой приятел пианист през 1826 година, съобщи "Дневник", цитирайки чуждестранни информационни агенции.

Прогнозите са че, реликвата ще достигне 5 хил. паунда, но според директора на отдела за книги и ръкописи към "Сотбис" Саймън Магуайър тя би могла да надскочи тази сума, тъй като вече има значителен интерес към търга.

„Този кичур е необикновен, тъй като има значителна предистория, а и е доста значителен ", казва Магуайър и допълва, че при предишни търгове са продавани кичури, които съдържат едва няколко косъма.

Историята на кичура е свързана с австрийски пианист на име Антон Халм, който помолил композитора да отреже малко от косата си, за да я даде на съпругата си като спомен. Слугата на Бетовен обаче изпратил вместо това козина от коза, което разгневило композитора. Заради това той лично отрязал коса от задната част на главата си и я дал на Халм. След това уверил пианиста, че поне за този кичур може да е сигурен, че е истински, разказва експертът на "Сотбис".

Халм след това дал кичура на Юлиус Епщайн - професор по пиано във Виенската консерватория. Автентичността му била потвърдена и от Александър Уилок Тайер, автор на първата научна биография на Бетовен.

В миналото "Сотбис" вече са продавали на търг по-малък кичур коса от Бетовен, взет на смъртното му ложе през 1827 г., както и от други композитори като Фредерик Шопен и Волфганг Моцарт.

„Висшето образование не е показател за ума, скъпите подаръци не са признак за любов, обещанията и думите не винаги са истински. Вашият опит, внимание и поведение към хората – това е наистина ценно.“

Орландо Блум, английски актьор, роден на 13 януари преди 48 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…