BBC Music Magazine направи своеобразна класация на най-великите музиканти за всички времена, базирана на допитване до 174 съвременни автори на музика. Те са били помолени да посочат пет имена на композитори  от цялата музикална история.

„Помолихме всеки един от тях да посочи петима композитори от цялата история, които те смятат за най-великите, според четири основни критерия: самобитност, въздействие, майсторство и наслада от музиката. Сред гласувалите бяха Ерик Уитакър, Теа Мъсгрейв и Джон Лутър Адамс“, уточнява редакторът Оливър Конди.

Оригиналният начин на композиране на самата музика, силата на нейното въздействие, степента на майсторството й, както и насладата от слушането – по всички тези признаци Й.С.Бах е бил титулуван като най-високо стоящият в йерархията на композиторското изкуство.

„Гласовете, подадени за всеки композитор, бяха преброени и бе създаден списък на Топ 50, начело на който застана германският бароков композитор. Нашият изчерпателен Топ 50 доказва, че днешните композитори гледат към всички страни, стилове и епохи, за да търсят вдъхновение“, пише авторът на статията.

Ето и Топ 10 на BBC Music Magazine:

1.       Й.С.Бах;

2.       Игор Стравински;

3.       Лудвиг ван Бетовен;

4.       В.А.Моцарт;

5.       Клод Дебюси;

6.        Дьорд Лигети;

7.       Густав Малер;

8.        Рихард Вагнер;

9.        Морис Равел;

10.    Клаудио Монтеверди.

„Жените са глупави да претендират, че са равни на мъжете. Те ги превъзхождат и винаги са ги превъзхождали.“

Уилям Голдинг, английски писател, роден на 19 септември преди 113 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.