BBC Music Magazine направи своеобразна класация на най-великите музиканти за всички времена, базирана на допитване до 174 съвременни автори на музика. Те са били помолени да посочат пет имена на композитори  от цялата музикална история.

„Помолихме всеки един от тях да посочи петима композитори от цялата история, които те смятат за най-великите, според четири основни критерия: самобитност, въздействие, майсторство и наслада от музиката. Сред гласувалите бяха Ерик Уитакър, Теа Мъсгрейв и Джон Лутър Адамс“, уточнява редакторът Оливър Конди.

Оригиналният начин на композиране на самата музика, силата на нейното въздействие, степента на майсторството й, както и насладата от слушането – по всички тези признаци Й.С.Бах е бил титулуван като най-високо стоящият в йерархията на композиторското изкуство.

„Гласовете, подадени за всеки композитор, бяха преброени и бе създаден списък на Топ 50, начело на който застана германският бароков композитор. Нашият изчерпателен Топ 50 доказва, че днешните композитори гледат към всички страни, стилове и епохи, за да търсят вдъхновение“, пише авторът на статията.

Ето и Топ 10 на BBC Music Magazine:

1.       Й.С.Бах;

2.       Игор Стравински;

3.       Лудвиг ван Бетовен;

4.       В.А.Моцарт;

5.       Клод Дебюси;

6.        Дьорд Лигети;

7.       Густав Малер;

8.        Рихард Вагнер;

9.        Морис Равел;

10.    Клаудио Монтеверди.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.