В деня на Европа в столичната зала „България“ ще прозвучи най-известната симфония на Бетовен – Симфония №9. Още след написването й през 1824 г., тя завладява сърцата на слушателите и славата ѝ не я напуска до днес. Познатата на всички „Ода на радостта“ по Фридрих Шилер, която звучи в последната й част, я превръща в първата по рода си симфония, в която има човешки гласове. През 1985г. „Одата на радостта“ в аранжимент на Караян става официален химн на Европейския съюз. И до днес симфонията е символ на на обединение и на надежда за един по-добър свят.
Диригент на концерта е Саша Гьотцел, чиито гостувания се приемат с еднаква радост както от публиката, така и от оркестъра. Гьотцел е учил при Зубин Мета, Рикардо Мути и Сейджи Озава и работи с артисти като Анна Нетребко, Пласидо Доминго, Хосе Карерас, Рене Флеминг. Той е главен диригент на оркестъра в Куопио (Финландия) и артистичен директор на Симфоничния оркестър "Borusan" в Истанбул, като същевременно е чест гост-диригент на фестивала "Pasific Music", основан от Ленард Бърнстейн. Неговите участия на Би Би Си Промс и на Залцбургския фестивал го правят всеобщ любимец.
В звездния солистичен състав ще чуем стовноизвестните Цветелина Василева (сопран), Мариaна Пенчева (мецосопран), тенорът Михаил Михайлов и басът Пламен Бейков.В концерта участва и Националният филхармоничен хор с диригент Славил Димитров.
Билети са от 25 до 50 лв.
Деветата симфония ще бъде изпълнена на 9 май в София
- Детайли
- Сцена:
- Новини;

-
ЗЛАТНОТО СЕЧЕНИЕ
„На върха на пирамидата стоял първомайсторът“
Откъс от "Свещеният триъгълник. Българската следа в историята на оперативното масонство"...
-
ДОКАЗАНО ЖИВ
Гладиатор или красив ум? Ръсел Кроу, който не играе шахмат с живота си
Той е "Гладиатор", "Ной", "Красив ум", но никоя от ролите му не може да обхване човека Ръсел Кроу. Най-престижните филмови награди са негови, но той стои далеч от блясъка на Холивуд.
-
ПОЗИЦИЯ
Андраш Шиф, пианист: Тръмп, Ванс и Мъск изпълниха света с невиждана грозота
71-годишният виртуоз е не само музикант от световна класа, но и внимателен наблюдател на световните събития и остър критик на антидемократичните движения.
-
ВОЙНАТА
Всички сме на един и същи „Титаник“
Тиранинът няма да ни уплаши и ако умрем, ще умрем с достойнство, засмени и с високо вдигнати глави;
-
БЕЗСМЪРТИЕ
Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години
Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания
-
ПИСАТЕЛЯТ
Славен и бурен живот: прощаване с Марио Варгас Льоса
Той така и не престана да изненадва читателите си - с 20-те романа, създадени за 60 години творческа дейност. Писателят почина на 89 години - след славен, бурен и нелишен от противоречия живот.
Най-четени
- "Много повече от това". Ричи Блекмор, за когото музиката не е забавление
- Изложба, посветена на Колю Фичето, ще бъде открита днес в София
- "С роза и книга на 23 април": Институтът Сервантес в София кани на традиционното си четене
- Славен и бурен живот: прощаване с Марио Варгас Льоса
- Серджиу Николаеску - легендата на румънското кино
Последни
Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква
Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места
„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)
Пиршество за почитателите на английското кино.
"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)
От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.
„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев
Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...
Възродени звездни мигове от оперното изкуство
„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци
Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата
С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.