Група музиканти протестираха в Лондон срещу излизането на Великобритания от Европейския съюз, като изпълниха на улицата „Ода на радостта” на Бетовен, съобщи classicfm.com. 

В деня след обявяването на резултата от фаталния референдум минувачите в центъра на британската столица станаха свидетели на спонтанен пърформанс. 

Произведението е официалният химн на ЕС и е символ на апел за свобода, братство и солидарност. „Ода на радостта” е била „знаме” на демонстрациите срещу режима на Пиночет в Чили, а след падането на Берлинската стена беше изсвирена под диригентството на Ленард Бърнстейн. 

Множество музиканти и хора на изкуството вече изразиха огромното си съжаление от резултата от референдума. Миналия петък изпълнителният директор на симфонията в Бирмингам и на Асоциацията на британските оркестри – Стивън Мадок, призова да се запази свободата на движение през границите на оркестрите и артистите. Всички се опасяват, че със сриването на финансовия пазар във Великобритания ще намалее финансирането на културата. При евентуално излизане от ЕС британците ще изгубят и достъпа си до европейско финансиране, което досега наливаше милиони в изкуството. 

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?