Изложбата „Десталинизацията – дилемата на едно противоречиво десетилетие 1953-1964” отиде в Казанлък. Тя ще бъде открита в сряда, 13 февруари, от 17,30 часа в Литературно-художествения музей „Чудомир”, съобщи desebg.com.

Експозицията показва малко известни и неизползвани досега архивни документи, фотографии и кинокадри, които представят събитията от 50–60-те години на ХХ в. и проследяват вътрешните и международните аспекти на процеса, популярен с термина „десталинизация” не само в България, но и в страните от Източна Европа.

В нея са засегнати проблеми като комунистическите лагери, смъртта на Сталин, цензурата в изкуството, малко известната стачка на пловдивските тютюноработници и други събития от 50-те години и първата половина на 60-те години на ХХ век.

Изложбата е съвместна инициатива на Комисията по досиетата и Държавната агенция „Архиви”. Тя беше представена за първи път през ноември 2014 г. в София, а след това във Враца.

Експозицията ще бъде изложена в музея до началото на март.

„Жените са глупави да претендират, че са равни на мъжете. Те ги превъзхождат и винаги са ги превъзхождали.“

Уилям Голдинг, английски писател, роден на 19 септември преди 113 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.