dnevnik.bg

На 17 юни се състоя премиерата на новия руски исторически сериал "А.Л.Ж.И.Р.". Малцина знаят, че това е абревиатурата на едно от местата на сталинските репресии – "Акмолински лагер за жените на изменниците на родината" в Казахстан. Захвърлени в този лагер са били майката на балерината Мая Плисецкая, майката на Булат Окуджава, съпругата на писателя Борис Пилняк, сестрата на маршал Тухачевски и много други жени, осъдени на 5 или 10 години по чл. 58 като ЧСИР - "членове на семейства на изменници на родината".

Филмовите серии разказват историите на тези жени, загубили близките си, откъснати в края на 1930-те години от техния дотогавашен живот, от домовете им, от деца, от работа и професии. Учителка по химия, певица, колхозничка, директорка на шивашки цех, балерина, лекарка – всички те се срещат в арестантския влак, където една от арестуваните умира по пътя за Акмолинския лагер, а в лагерните бараки ги очакват криминални затворнички, за да ги ограбят и да издевателстват над тях.

Но лагерът опустошава не само съдбите на репресираните, той мачка и руши и онези, които са ангажирани с властта, провокира и доброто, и злото във всеки човек.

Режисьор на филма е Александър Касаткин, сценаристи Олег Сироткин, Мариета Захарян и Наталия Будкина, оператор Руслан Герасименков.

Лагерът съществува между 1938 и 1953 г. като през него са преминали 18 хил. жени. Сега на мястото има мемориален комплекс. От сайта му се разбира, че в лагера са пребивавали жени от 62 националности, между които и 6 българки.

Главните героини на сериала са Олга Павлова (ролята е изпълнена от Даря Екамасова), съпруга на авиоконструктор, и София Тер-Ашатурова (Екатерина Гусева, позната на българските зрители от сериала "Бригада"), изтъкната оперна певица, задържана след донос от любовницата на мъжа си.

"Не бяхме си поставили целта да възпроизведем цялата тежест на лагерния живот, бяхме се съсредоточили върху човешките отношения и характери", казва режисьорът Касаткин пред tele.ru. Лагерът, по думите му, е мястото, където и най-добрите, и най-лошите човешки качества излизат наяве, а основната тема е как да не изгубиш себе си в нечовешките условия.

Преди да започнат снимките актьорите и създателите на филма се запознават с голям брой архивни материали, четат мемоари на затворничките, посещават музеите на ГУЛАГ.

Нашата история разказва за това как едни хора изтребват други при това в рамките на една държава, коментира актьорът Кирил Плетньов, който играе началника на лагерната охрана. Филмът е за това как хората се променят из основи, променя ги страхът. Целият сценарий е просмукан със страх, именно с това ме грабна, добавя актьорът.

Филмът разказва историята на жени, чийто живот е отнет, отрязан. Тази история е извън училищната програма, не се изучава и в институтите, затова за мен беше важно да я разкажа колкото е възможно по-честно, коментира актрисата Даря Екамасова, цитирана от "Независимая газета".

Сериалът А.Л.Ж.И.Р. предизвиква много голям обществен интерес и разгорещени дискусии. Стотици хора си спомнят за свои близки и тяхното лагерно минало.

Сериалът е продукция на телевизия НТВ, а правата за чужбина държи Global Agency.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията