"Уважаеми колеги, доктори и студенти в Пловдивската академия,

Няма ли поне един достоен сред вас, който да определи тази "хабилитация" като подигравка с българската култура и образование?

Защо наведените ви глави допуснаха публична гавра с преподавателския ви респект и творческо самочувствие ?

Защо се превърнахте в мълчаливи слуги?"

Това написа във "Фейсбук" скулпторът Велислав Минеков. Поводът е безобразният слугинаж на Пловдивската академия за за музикално, танцово и изобразително изкуство, която произведе депутата от ГЕРБ Менда Стоянова (избрана в Пловдив и шеф на парламентарната бюджетна комисия) в почетен доктор хонорис кауза. Заслугата на Стоянова била, че уредила академията с 1,1 млн. лв. за ремонт на сградата на академията. 

Безобразното връзкарство се случва не за първи път. През октомври 2011 г. премиерът Бойко Борисов стана почетен член на Съюза на художниците, а тогавашният министър на културата Вежди Рашидов, по чието предложение стана това, го сравни с Пикасо. Рашидов също стана почетен член на съюза тогава. Като мотив беше посочен "огромният им принос за разрешаването на казуса със сградата на ул. "Шипка" 6".

Тогава в знак на протест Минеков напусна Съюза на художниците. Останалите си наведоха главите. 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.