"Уважаеми колеги, доктори и студенти в Пловдивската академия,

Няма ли поне един достоен сред вас, който да определи тази "хабилитация" като подигравка с българската култура и образование?

Защо наведените ви глави допуснаха публична гавра с преподавателския ви респект и творческо самочувствие ?

Защо се превърнахте в мълчаливи слуги?"

Това написа във "Фейсбук" скулпторът Велислав Минеков. Поводът е безобразният слугинаж на Пловдивската академия за за музикално, танцово и изобразително изкуство, която произведе депутата от ГЕРБ Менда Стоянова (избрана в Пловдив и шеф на парламентарната бюджетна комисия) в почетен доктор хонорис кауза. Заслугата на Стоянова била, че уредила академията с 1,1 млн. лв. за ремонт на сградата на академията. 

Безобразното връзкарство се случва не за първи път. През октомври 2011 г. премиерът Бойко Борисов стана почетен член на Съюза на художниците, а тогавашният министър на културата Вежди Рашидов, по чието предложение стана това, го сравни с Пикасо. Рашидов също стана почетен член на съюза тогава. Като мотив беше посочен "огромният им принос за разрешаването на казуса със сградата на ул. "Шипка" 6".

Тогава в знак на протест Минеков напусна Съюза на художниците. Останалите си наведоха главите. 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.