Министерството на културата през 2010 г. е спряло демонтажа на два от най-хубавите тютюневи склада в Пловдив, съобщи пресцентърът му. Тогава е отхвърлен проектът на италианските собственици от „Р.И.П.А“ ООД, внесен тогава от Пиетро Луиджи Гиа.

Италианските собственици са искали да демонтират складовете, които са културни ценности и са част от прочутия архитектурен ансамбъл на ул. „Иван Вазов“ в Пловдив. В проекта им има и искане за последващо преизграждане и надстрояване на въпросните сгради.

Министерството на културата отказва да съгласува проекта и така спасява ценните тютюневи складове, наричани от пловдивчани "Кудоглу" по името на големия дарител и благодетел на Пловдив.

Версията на местната власт в Пловдив доста се различава. На пресконференцията си вчера кметът на Пловдив Иван Тотев заяви, че в общината не са постъпвали "официално и неофициално" данни за намерения на строеж на мястото на изгорелите сгради. Адвокатът на италианците поясни пред "Дневник", че дружеството не е внасяло документи за издаване на строителни разрешения в община Пловдив и че след негативния отговор инвеститорски интерес от страна на "Р.И.П.А" ООД не е имало. Въпреки това идеята за събаряне и нов строеж е обществена тайна в Пловдив. 

Според адвоката на инвеститорите от института за паметниците на културата (НИНКН) са поискали да бъдат направени отливки на съществуващата фасада и орнаменти около прозорците, което те са направили. Идеята е била при евентуален положителен отговор за събаряне, новите сгради да има облика на разрушените складове.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.