Гневни пловдивчани слагат цветя и траурни лентички срещу останките на изпепелените в събота четири тютюневи склада, част от ансамбловия паметник на културата - Тютюневия град, съобщи БГНЕС. Тази вечер се организира протест от 19,30 до 22 ч., сборният пункт е на кръстовището на ул. "Иван Вазов" и ул. "Екзарх Йосиф" в Пловдив. 

Оцеляха само 2 фасади от сградите, дарение на града от благодетеля Димитър Кудоглу. Разположени на над 5 хиляди дка площ, складовете са строени през 20-те години на XX век, експлоатирани са дълги години, пустеят от около 20. Разпродадени бяха през 2005 г. Два от складовете са били посочени в дарителския акт на Кудоглу като доходоносни здания за осигуряване дейността на създадения също от него Дом на здравето, в който безплатно са се лекували бедните граждани на Пловдив, предимно от туберкулоза, но са получавали медицинска помощ и за други болести. Самият Дом на здравето също е унищожен. Своеобразен финал на цялата сага с погубените имоти от дарителския акт е фактът, че двата склада на Кудоглу изгоряха точно на рождения му ден - той е роден на 21 август 1862 г.

Все повече се натрапва версията за умишлен палеж, прекалено много са съвпаденията в поредицата "инциденти" с паметници на културата на атрактивни места. Прокуратурата образува в неделя досъдебно производство, общината събра кризисен щаб, дори шефът на пожарната заподозря престъпление. Само от министерството на културата го увъртат. Зам.-министърката на културата Бони Петрунова дори се опита да си напише заслуга: 

"А вие мислите ли, че щяха да палят паметници на културата, ако поне малко не ги спирахме?", попита риторично тя, за да подчертае, че Министерството на културата "поне малко“ си върши работата. 

Колко я върши се вижда не само в Пловдив, а и с разрухата и бутафориите в цялата страна. 

Министър Вежди Рашидов разпореди спешна проверка от Инспектората за опазване на културното наследство, обеща да се направи необходимото за възстановяването им, но едва техническата експертиза ще покаже дали това е възможно. 

"Ако тютюневите складове са жертва на умишлен палеж, виновникът трябва да понесе пълната строгост на закона", заяви той пред „Фокус" - Пловдив. "Моята ясна позиция е, че сградите трябва да бъдат възстановени. Веднъж завинаги собствениците, когато взимат или стават собственици на паметници на културата, трябва да знаят, че заедно със собствеността носят и отговорности. Някои хора смятат, че като изгори или се събори даден паметник, то това му дава основание да строи каквото си поиска на неговото място. Ще се научат като собственици да си ги възстановяват. Всичко, което е било съборено, може да се възстанови."

В ранния следобед прокуратурата съобщи, че е арестуван пловдивски бездомник, който имал криминални прояви. Той обикновено нощувал в руините. Дори главният прокурор Сотир Цацаров щял да отиде лично да надзирава случая. Историята изглежда все повече съшита с бели конци. 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.