Гневни пловдивчани слагат цветя и траурни лентички срещу останките на изпепелените в събота четири тютюневи склада, част от ансамбловия паметник на културата - Тютюневия град, съобщи БГНЕС. Тази вечер се организира протест от 19,30 до 22 ч., сборният пункт е на кръстовището на ул. "Иван Вазов" и ул. "Екзарх Йосиф" в Пловдив.
Оцеляха само 2 фасади от сградите, дарение на града от благодетеля Димитър Кудоглу. Разположени на над 5 хиляди дка площ, складовете са строени през 20-те години на XX век, експлоатирани са дълги години, пустеят от около 20. Разпродадени бяха през 2005 г. Два от складовете са били посочени в дарителския акт на Кудоглу като доходоносни здания за осигуряване дейността на създадения също от него Дом на здравето, в който безплатно са се лекували бедните граждани на Пловдив, предимно от туберкулоза, но са получавали медицинска помощ и за други болести. Самият Дом на здравето също е унищожен. Своеобразен финал на цялата сага с погубените имоти от дарителския акт е фактът, че двата склада на Кудоглу изгоряха точно на рождения му ден - той е роден на 21 август 1862 г.
Все повече се натрапва версията за умишлен палеж, прекалено много са съвпаденията в поредицата "инциденти" с паметници на културата на атрактивни места. Прокуратурата образува в неделя досъдебно производство, общината събра кризисен щаб, дори шефът на пожарната заподозря престъпление. Само от министерството на културата го увъртат. Зам.-министърката на културата Бони Петрунова дори се опита да си напише заслуга:
"А вие мислите ли, че щяха да палят паметници на културата, ако поне малко не ги спирахме?", попита риторично тя, за да подчертае, че Министерството на културата "поне малко“ си върши работата.
Колко я върши се вижда не само в Пловдив, а и с разрухата и бутафориите в цялата страна.
Министър Вежди Рашидов разпореди спешна проверка от Инспектората за опазване на културното наследство, обеща да се направи необходимото за възстановяването им, но едва техническата експертиза ще покаже дали това е възможно.
"Ако тютюневите складове са жертва на умишлен палеж, виновникът трябва да понесе пълната строгост на закона", заяви той пред „Фокус" - Пловдив. "Моята ясна позиция е, че сградите трябва да бъдат възстановени. Веднъж завинаги собствениците, когато взимат или стават собственици на паметници на културата, трябва да знаят, че заедно със собствеността носят и отговорности. Някои хора смятат, че като изгори или се събори даден паметник, то това му дава основание да строи каквото си поиска на неговото място. Ще се научат като собственици да си ги възстановяват. Всичко, което е било съборено, може да се възстанови."
В ранния следобед прокуратурата съобщи, че е арестуван пловдивски бездомник, който имал криминални прояви. Той обикновено нощувал в руините. Дори главният прокурор Сотир Цацаров щял да отиде лично да надзирава случая. Историята изглежда все повече съшита с бели конци.