МАНОЛ ПЕЙКОВ, "ФЕЙСБУК"

Жалната пловдивска филхармония, напълно нефункционална, с опадали букви и реклама на цигари върху й, ще наблюдава от първия ред предстоящите тържества по откриването на новата Европейска столица на културата. Тъй наречената "вавилонска кула", върху която пловдивчани ще пеят, танцуват и рецитират на 12-и януари, се издига на броени метри от нея. 

Срещу похарчените за построяването на кулата (която ще се ползва малко повече от час) три милиона лева, захабената и занемарена зала на филхармонията (единствената акустична зала в града) можеше да грейне с нови седалки, сцена модерни съоръжения, които да се ползват в продължение на десетилетия. Вместо това тя ще бъде затворена през цялата 2019-а година -- а може и би за години напред, докато се намерят средства (и желание) за ремонта й.

Затова пък, по стара традиция, ще впечатлим чужденците с думба-лумба до пладне. И после, като им видим гърба -- десет години гладни. Ала издути до пръсване от гордост.

„Писателят, ако е човек на изкуството, признава неща, за които другите нямат смелост.“

Елия Казан, американски режисьор и писател, роден на 7 септември преди 115 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.