Мерките за сигурност, които се въвеждат в Пловдив за официалната церемония на 12 януари по повод откриването на годината, в която градът ще е Европейска столица на културата, надминават нормалността. 

БНТ съобщи, че ще има 23 контролно-пропускателни пункта за посетителите. Всички ще бъдат проверявани за опасни предмети и пиротехника.

За спазването на обществения ред ще следят части на жандармерията, Специализираните полицейски сили и на отряда за борба с тероризма. По покривите ще има дори снайперисти.

Върхът на полицейщината е, че гражданите на бул. "Цар Борис ІІІ" са задължени да не отварят прозорците и вратите на балконите си, да не излизат на тях и да не снимат с фотоапарати. 

Шефът на пловдивската полиция старши комисар Атанас Илков - директор на ОД на МВР - Пловдив, обяви по БНТ: 

"Задължително ще бъде осъществявана физическа проверка. Не само около и на КПП-та, но и при подходите към мястото на събитието. Така, че да не допуснем лица в нетрезво състояние, лица, които са с оръжие и други средства, които биха застрашили живота и здравето на гражданите.

Трафикът и паркирането ще се контролира от Пътната полиция. Ще помагат и много доброволци, които да насочват и ориентират гражданите и гостите. Заради очаквания интерес към събитията през цялата година, специален нов отряд към Общинския инспекторат ще следи за спазването на наредбите."

Засилените проверки ще бъдат концентрирани в централната градска част, тук попешеходната улица, квартал "Капана" и Стария град.

„Жените са глупави да претендират, че са равни на мъжете. Те ги превъзхождат и винаги са ги превъзхождали.“

Уилям Голдинг, английски писател, роден на 19 септември преди 113 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.