ИВО ГРИГОРОВ, В. "СЕГА"
4 оставки разтресоха управителния съвет на "Пловдив 2019" - фондацията, която отговаря за подготовката на града за европейска столица на културата. Вчера колективно напуснаха Пенка Калинкова, Мариана Чолакова, Любозар Фратев и Милена Чакандракова, които работят за каузата от самото начало преди 7 г. Те посочват като причини за оттеглянето си несъгласие с политиката за подготовка, липса на диалог, нарушена етика, задкулисие и партийни договорки. В дъното на конфликта е освобождаването на издателя Манол Пейков от управителния съвет и разногласия с кмета Иван Тотев, който е председател на съвета. Според четиримата Тотев управлява авторитарно, при "незачитане на културата на етиката и липса на комуникация".
Пейков беше освободен през май по предложение на ГЕРБ, тъй като според общински съветници е в конфликт на интереси заради предстоящото издаване на книга по проекта "Махала". Проектът е ключова част от апликационната форма за 2019 г., като става дума за антропологично изследване на "Столипиново" и публикуване на резултатите в книга. Още през март Манол Пейков заявява, че тъй като проектът "Махала" е един от най-важните в програмата, той като издател би застанал зад него и би издал изследването напълно безплатно. Това не попречи обаче 41 общински съветници да гласуват за освобождаването му 2 месеца по-късно.
На 22 май управителният съвет на "Пловдив 2019" приема две предложения до общинските съветници - да се преразгледа решението за Пейков и да се разгледа дейността на фондацията на извънредна сесия. Предложенията са подписани и от кмета Иван Тотев, твърдят подалите оставка. Въпреки това не са реализирани. В крайна сметка вчера се проведе извънредна сесия, но по предложение на БСП. "Съжалявам, че не подадох оставка още през 2014 г. Случаят с Манол Пейков е капката, която преля чашата. Комуникацията отдавна е нарушена. Това, което ме притеснява, са инфраструктурните проекти - това, което ще остане за поколенията", коментира Пенка Калинкова.
"Двама общински съветници ме обвиняват в нещо, за което не са извикани нито свидетели, нито е разговаряно с мен и за което има десетки доказателства, че не е така. Аз исках да допринеса със свои пари за един проект, а не да взема пари", заяви Манол Пейков, цитиран от "Под тепето". Според него в цялата история на европейските столици на културата не е имало "толкова силна политическа намеса и толкова брутална".
Самият Тотев неглижира напрежението и каза, че съставът на УС ще бъде попълнен още на 3 август. Съветът се състои от 11 души, като напусналите се водят гражданска квота. Кметът напомни, че фондацията досега е сменила много изпълнителни директори.
На извънредната сесия беше приет отчет на кмета за дейността на фондацията, но от изявленията в залата се разбраха тревожни неща. Наред със забавеното държавно финансиране, за което едва наскоро беше намерен механизъм да стигне до Пловдив, неясноти има при редица проекти. Според съветничката от БСП Димитрина Вакрилова Тютюневият град е мираж (сградите са в окаяно състояние), под въпрос заради скандала с Манол Пейков е и проектът "Махала". "Така ли ще посрещаме гостите през 2019 г., със затворени улици, пустеещ остров Адата и опожарен Тютюнев град", попита тя, цитирана от "24 часа".
Кметът Тотев призна, че няма сключен нито един договор за спонсорство, а се чакат 7 млн. лв. Изпълнението на ремонта на площад "Централен" пък ще е на ръба. "Проектите, с които трябва да се занимава фондацията, са ключови и са в централната градска част. Това означава, че има един много дълъг подготвителен процес. Само ще ви дам пример, че скоро ще отбележим втората година, в която да гласуваме заданието за площад "Централен", обясни пред съветниците Тотев.