Церемонията по откриването на Пловдив - Европейска столица на културата 2019, предизвика противоречиви оценки. Шоуто върху "вавилоноската" кула за 3 млн. лв., препречила централния булевард в града, бе сравнено със социалистическите рецитали, както и с шоуто по посрещането на Нова година в Сидни. Според мнозина то е голям успех в световен мащаб, според други е било лошо изпълнено и единствено светлинните ефекти са били на ниво. 

Ето някои от мненията, споделени във "Фейсбук": 

Жанина Драгостинова:

Пловдив събуди у мен пионерчето, което ходеше на драмсъстав в Пионерския дом. Иначе вятърът духа много артистично, направо красиво.

Ох, и това изкрещяно с пълно гърло "цузамен" също ме развълнува! Гларусите казваха "цузамен шлафен и киндер махен". Изобщо Пловдив възкраси детството плюс юношество. Какво повече да иска човек?

 

Ивайло Дичев:

Столицата на еврокултурата в Пловдив почва с един жанр, с който ни мъчеха през соца - литературно-поетичен монтаж. Учителката раздава на всеки някаква реплика, която да прочете прочувствено в някакъв момент. Виждам, че с задава и цветомузика. Ех, младост!

 

Вени Марковски:

Уважаеми хора,

Пловдив е вече официално културна столица на Европа!  Във връзка с това, прочетете как отразяват церемонията по обявяването на този знаменателен факт в западните медии.  

Нарочно пускам статията от Асошиейтид прес, защото е публикувана в главните световни медии - “Дойче веле”, “Вашингтон пост” и т.н. 

И нарочно не пускам български коментари за откриването, защото — при цялото ми уважение към правото на всеки да се изкаже по темата — по света никой не чете коментарите на нашенци и никой не иска да знае какво е мнението на Бай Ганьо. Вместо да се впечатлят от нечие мнение в социалната мрежа, хората четат “Ню Йорк Таймс”, където Пловдив е посочен като едно от 52-те места, които трябва да бъдат посетени през 2019-а година — и това е много по-важно, отколкото какво пишат нашенци във Фейсбук..

 

Иво Христов:

Пловдив 2019: шествие на кукери, а четирима рецитатори ни призовават: close your eyes! Другото е "Ален мак" от епохата на триумфиралия либерализъм. Страх ме е да си помисля какво ще напише Явор Дачков, ако гледа. Give culture a chance! Съчувствам на артистите, които са въвлечени в това недоразумение.

 

Ани Салич:

И за да има баланс на мненията, ще си позволя да споделя пост с красиви снимки на прекрасния Пловдив на господин, който коментира мнението ми за спектакъла.Аз лично не усетих колко неповторима и ценна за цяла Европа е нашата култура от най-древни времена до днес, когато нашите изпълнители и художници са добрите посланици на България по света. Уникалната култура заслужава и уникално начало на дългоочакваното и напълно заслужено домакинство от Пловдив. За мен този спектакъл не разказа и не показа каква е българската култура. Но може би такъв е бил сценарият, който не знам кой е одобрил, но знам, че можеше и по-добре. На мен лично не ми хареса.

 

Пловдив - Европейска столица на културата 2019:

Медиите от цял свят говорят за Откриването на Пловдив - Европейска столица на културата! USA TODAY обръща специално внимание на впечатляващия спектакъл "Ние сме всички цветове" и богатата културна програма през 2019.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Търсех баща си в света на тъмнокожите музиканти, тъй като те излъчват мъдрост, опит, тъга и самота. Никога не съм се интересувал от музикални момчета. От най-младите ми години съм се интересувал от музикални мъже.”

Ерик Клептън, английски музикант, роден на 30 март преди 78 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията