Повече от 50 граждани се събраха на протест  тази сутрин  пред тютюневия склад в Пловдив, зад автогара "Юг,", който вчера беше срутен наполовина, съобщи plovdivskinovini.com. Пълното му събаряне бе спряно заради реакцията на недоволство на пловдивчани. Събралите се днес хора, организирани през „Фейсбук”, направиха жива верига пред склада  и на практика спряха неговото пълно събаряне.

Емблематичната за Пловдив сграда, която, макар и частна собственост, е и със статут на "паметник на културата".  Сред десетките граждани преобладаваха изтъкнати пловдивски интелектуалци, културни дейци и видни общественици.  Живата верига пред склада не се осъществи, но възмутените граждани обявиха, че тръгват, всеки с тухли в ръка към общината, където ще ги струпат в знак на протест срещу разрушаването на този културен паметник.  Председателят на фондация "Пловдив 2019" Валери Кьорленски се присъедини към обществения протест, но отхвърли като пресилени твърденията на присъстващите, че културата в Пловдив и съсипана от този скандал, а заради него е компроментиран и имиджът на Пловдив като Европейска културна столица.  Заместник-кметът на града  Димитър Кацарски дойде на място и заяви, че временно се  спира  събарянето на сградата, докато се изяснят всички обстоятелства.

Той обаче  призна, че сградата все пак  частна собственост и това усложнява ситуацията в юридически аспект. Според арх. Виолета Раева, дългогодишен служител на Националния институт за недвижимо културно наследство, събарянето е абсолютно незаконно. По думите й всяко инвестиционно намерение върху сграда – паметник на културата трябва да бъде съгласувано с НИНКН, а подобно разрешение не е давано.Постройката, изградена през 20-те години на миналия век, е пететажна като тежката техника в неделя събори покрива и горните два етажа. Унищожени са и стенописи на Вълчан Петров. Инвеститорът има изтекло строително разрешение от община Пловдив. Засега не е изяснено кой е собственикът на сградата и терена и какво смята да строи. След края на протеста участниците в него се отправиха към община Пловдив, носейки по една тухла, която да поставят пред сградата на местната управа в знак на недоволство.

Окръжната прокуратура в Пловдив се самосезира и възложи проверка по случая, съобщи БНР. Тя е възложена на икономическата полиция.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Нищо не е по-коварно от еволюцията на обикновените прищевки, които се превръщат в желания.“

Томас Харди, английски писател, роден на 2 юни преди 183 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"