След като в понеделник граждани на Пловдив направиха жива верига, за да спрат разрушаването на старовремския тютюнев склад, министърът на културата Вежди Рашидов днес изненадващо нареди историческата постройка да бъде възстановена в оригиналния й вид. Проблемът е, че тя вече е полуразрушена, унищожени са ценни стенописи, а заради почивните дни чиновниците в министерството реагираха едва в първия работен след празниците. Което се оказа късно. 

"Още през януари 2014 г. Министерството на културата е уведомило община Пловдив, че сградата на тютюневия склад попада в защитена територия и всички намеси подлежат на съгласуване по реда на Закона за културното наследство. Лицата, които са съборили тютюневия склад, както и тези, които са допуснали това, грубо са нарушили разпоредбите на закона" - с това съобщение днес Рашидов се опитва да потуши пожара. Той е разпоредил да се образува производство за налагане на административни санкции на виновните за унищожаването на недвижима културна ценност.

"Съгласно Закона за културното наследство при унищожаване на недвижима културна ценност собствениците са длъжни да я възстановят в същия вид - с оригиналните обемно-пространствени параметри и архитектурни и художествени характеристики. Срокът за възстановяване се определя от министъра на културата", докладват от министерството с пълното съзнание, че това едва ли е възможно. 

Очевидно е, че в случая става дума за удобно допускане на "грешка, с която тютюневият склад по документи изпада от списъка на защитените паметници на културата, за да може теренът да бъда продаден изгодно на инвеститор, който желае да построи хотел. Безобразието е съвместно дело на общината и държавата, като е трудно да се каже кой точно ще понесе отговорност, при положение че инвеститорът бил представил на кметството документ от института за паметниците на културата, според който складът не бил историческа ценност. 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...