Традиционно над 50% от наградите, носещи името на пловдивския издател Хр. Г. Данов, отидоха при пловдивчани. В предишни години пак предимно местни автори и издатели обираха отличията. Наградата е учредена през 1999 г. от Министерството на културата, Националения център за книгата и община Пловдив. Те излъчват и журито.
За българска художествена литература е отличен Чавдар Ценов за "Отклонения наесен", издадена от пловдивското издателство "Жанет 45". Другите номинирани бяха Здравка Ефтимова, Валентин Дишев, Васил Балев и Галин Никифоров, съобщи БГНЕС.
За преводна художествена литература наградата получи пловдивчанинът Петко Хинов за превод от старокитайски на " Сън в алени покои" от Цао Сюецин, издателство "Изток-Запад". Номинирани бяха още Мария Енчева за превод на "Вечерята" и " Вила с басейн" от Херман Кох, изд. "Колибри" и Здравка Петрова за превод на "Герой на нашето време" от Михаил Лермонтов, изд. "Сонм".
Пловдивчанинът Йордан Велчев, тазгодишен носител на наградата за литература "Пловдив", получи и наградата за хуманитаристика за "Балканският човек XIV-XVII век", издадена от пловдивското издателство "Жанет 45". Другите номинирани бяха Илия Бешков с "Черната тетрадка" на издателство "Изток-Запад" , Румен Янев и Емил Братанов за " Цветя от края на 80-те" и Борислав Дичев за "Умирам за България" - и двете на издателство "Парадокс".
Люба Халева от Пловдив бе отличена за оформление на книги на "Жанет 45" в категорията " Изкуство на книгата". , Номинирани бяха Антон Стайков и Свобода Цекова за "Българският буквар. 200 години в първи клас" на издателство "Просвета" и Кирил Златков за "Когато искам да мълча" на издателство "Точица".
В категорията "Книгоразпространение" наградата получи малката пловдивска книжарница " София-Т" в конкуренция със софийската "Гринуич".
В категорията "Издание за деца" наградата получи Зорница Христова за "Когато искам да мълча" на издателство "Точица". Другите претенденти бяха Яна Якова с "Лапи" на издателство "Жанет 45" и Юлия Спиридонова с "Бъди ми приятел" на ИК "Кръгозор".
За представяне на българската книга спечели вестник "Култура".
Награда взе Регионалната библиотека " П.Р. Славейков" във Велико Търново.
За електронно издание бяха отличени Зелма Алмалех и Стефан Джамбазов за сайта „въпреки.com”.
Голямата награда за принос към българската литература получи поетесата Надежда Захариева Наградата й бе връчена от зам.-министъра на културата Бони Петрунова.
Коментари
а парчетата на едно цяло поколение, което събаряше стени и пълнеше летни театри, ще пълнят "тубата", "вибокса" и сърцата на децата на онези родители, които бяха съвременници и участници в рокепохата от края на 80-те.
Сърби, румънци, поляци, чехи, изобщо "другите" славяни имат своите нобелисти и оскари, а ние - едни посрани "творци", тичащи на прибежки след победителите-ръководители от 44-а до наши дни. "Ситни, дребни кат камилчета", е казал и като за тях Д.Д.Петков.
А "Цветя от края на 80-те" е събитието на книжния пазар и в съвременната ни културна хроника, която ще се чете и припява от младите ни по чужбината, които няма и да щат да са чували за Н.Захариева или балканецът от ХІV век...