Мажоритарният собственик на Пловдивския панаир Георги Гергов, пловдивският кмет Иван Тотев и бившият министър на културата Вежди Рашидов са се договорили да строят опера за 60 млн. лв. до брега на Марица, съобщи местният сайт "Под тепето". Идеята е постройката да се появи зад пилоните със знамена на панаира, където в момента се намира бетонен паркинг на няколко нива.

"Става въпрос за близо 6 дка, които предоставям за опера. Но ако няма опера, няма терен. Ако на това място не се изгради сграда за операта, панаирът ще си го вземе обратно", категоричен бил Гергов.

Зам.-кметът Розалин Петков е внесъл предложение общината да приеме 21% от собствеността в панаира, която от половин година държавата й предлага. Преди общината отхвърли дарението, тъй като по-голям процент от държавния дял в изложението бе даден на Варна. В четвъртък обаче се очаква и община Пловдив да стане съдружник на Гергов. 

"Идеята е да влезем в директно партньорство с панаира и с държавата, за да можем да изградим пловдивска опера там. Защо се спряхме на панаира? Защото той бе една от общо четирите ни опции за опера на брега на Марица, както пожела инициативният комитет. Другите три варианта, които оглеждахме, се оказаха невъзможни- до Лекси, край Шел под Адата и в част от Щаба на армията. Искаме да изградим пловдивска опера с всички законови процедури с инвестиция от държавата, и от общината. Затова след четвъртък, ако бъде одобрено предложението за приемане на акциите в панаира, ще подпишем тристранно споразумение между община, държава и панаира, което гарантира построяването на опера. Днес направихме първа стъпка в тази посока", каза кметът Иван Тотев.  

И Вежди Рашидов, който е депутат от Пловдив, се оказа много доволен от идеята. По негови груби изчисления, изграждането на опера в Пловдив ще струва 50-60 млн. лв., а държавата можела три поредни години да отделя по 15 млн. лв.

"След като операта бъде завършена, сградата ще се деактува на държавата, тъй като операта е държавна. Общината ще се грижи за прилежащите пространства. Там могат да се случат много неща. Може да се направи галерия в някакъв момент например, нужен е и паркинг. Ще намерим парите", допълни Рашидов.

Той уточни, че трябва да се проведе голямо обществено обсъждане, архитектурен конкурс, резултатите от който да бъдат представени на гражданите на Пловдив.

 

   

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин