Документален филм от 1933 г., показващ как невръстната кралица Елизабет ІІ, майка й, сестра й и вуйчо й – бъдещият крал Едуард VІІІ, правят нацистки поздрав, предизвика конфуз в Бъкингам.

Скандалът тръгна от булевардния в. „Сън”, сдобил се незнайно как с лентата и публикувал множество снимки, включително на първата си страница. През 1933 г. сегашната кралица е 6-годишна, а Адолф Хитлер е в апогея на кариерата си. Отношенията му с останалата част на Европа са мирни.

Филмчето е само от 17 секунди и показва Елизабет да играе с кучето си и сестра си Маргарет в градините на замъка Балморал. Кралицата майка вдига ръка за нацистки поздрав. Виждайки я, и Елизабет вдига ръка, а след нея и усмихнатият Едуард. Не са известни обстоятелствата, при които са заснети кадрите, но пристрастията на Едуард към нацистите са добре известни. През 1937 г. той посещава фюрера заедно със съпругата си Уолис Симпсън и открито му се възхищава.

Говорител на кралското семейство съобщи, че то е много разочаровано от излъчването на лента, снимана преди 8 десетилетия, която очевидно ще се експлоатира политически.

Редакцията на в. „Сън” отказа да съобщи как се е сдобила с филма, но настоява, че той е важен и интересен исторически документ. Предполага се, че филмът е от наследството на Едуард, който след абдикацията си живее във Франция и умира там през 1972 г.

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...