Двутомното издание на „Моята борба“ на нацисткия лидер Адолф Хитлер стана бестселър в Германия, съобщиха световните медии. Първоначално са отпечатани 4 хил. копия.

„Сега ние сме продали 85 хил. екземпляра. В края на януари ще пуснем шестата допечатка… Никой не можа да го предположи“, заяви Андреас Виршинг от Института по съвременна история в Мюнхен, който подготви специалното издание.

Според него интересът е нараснал след професионалната дискусия и оценките на различни учени. Виршинг има нееднозначно мнение затова дали книгата трябва да влезе в училищните програми

„Моята борба“ излезе легално в Германия през януари 2016 г. за първи от 70 години. Това стана възможно заради освобождаването на авторските права след законовия срок от 70 години от смъртта на автора. До 31 декември 2015 г. те бяха собственост на финансовото министерство на Бавария. „Моята борба“ вече има няколко немного легални издания, включително и в САЩ и България, но от Бавария никога не са търсили отговорност на издателите.

Легитимното издание (близо  2000 страници) включва критически коментари на специалисти и историци от Института по съвременна история в Мюнхен. Цената е 59 евро.

Книгата е смятана за нацистки манифест, публикувана е за пръв път в два тома през 1925 и 1926 г. Това е единственият писмен труд на Хитлер, който той създава по време на престоя си в затвора след Бирения пуч. През 30-те години от него са продадени над 12 милиона копия. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Нищо не е по-коварно от еволюцията на обикновените прищевки, които се превръщат в желания.“

Томас Харди, английски писател, роден на 2 юни преди 183 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"