Сериозният берлински всекидневник „Тагесшпигел” попадна в окото на бурята днес заради анонс на филма по бестселъра на Тимур Вермеш – „Той пак е тук”. Романът и лентата по него разказват комичен сюжет как Адолф Хитлер се събужда в центъра на Берлин в наши дни и прави страхотна кариера с нацистките си идеи и автентично поведение. В Германия филмът тръгва по кината в четвъртък, 8 октомври. 

Скандалът беше предизвикан от първата страница на „Тагесшпигел”, който излиза в голям формат А2. Точно под главата му е поместена огромна снимка на филмовия Хитлер и заглавие „Пак той отново”, а с дребни букви се обяснява, че става дума за филма, който излиза на екран. 

Отдолу е челото на вестника, което в свободен превод гласи „Бежанската криза ще се решава от най-високо място” и подзаглавие, че Ангела Меркел ще е координатор – анонс за предстоящите срещи на европейските лидери по въпроса. По всеобщо мнение обаче внушението е, че проблемът ще се реши от Хитлер, тоест се неговите зловещи методи. 

Дизайнът на вестника предизвика буря в Германия, като сериозните медии обявиха като недопустимо решението на редакцията да представи двете новини в общ контекст. Вестникът се принуди да се извини на читателите си, вероятно ще има и наказани. 

Струпването на стотици хиляди сирийци и икономически имигранти от Азия и Африка предизвикват силна поляризация сред германските граждани и случаят с „Тагесшпигел”  наля масло в огъня. 

Сатирата на Вермеш има дълбок подтекст под комичния сюжет – че един нов Хитлер без проблеми би избуял и в днешния ни свят, че уроците от Втората световна война не са научени, че светът не е станал по-толерантен към различните въпреки чудовищната катастрофа, причинена от националсоциалстическата власт. 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Музиката принадлежи на всички. Само звукозаписните компании все още вярват, че те са собствениците й.“

Джон Ленън, английски музикант, роден на 9 октомври преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.