Основополагащата книга на националсоциализма „Моята борба” на Адолф Хитлер вече се продава легално в Германия за първи път след края на Втората световна война, съобщи ВВС. До края на 2015 г. правата на книгата се държаха от правителството на Бавария. На 31 декември изтече срокът на авторските й права.

Новото издание е двутомно и съдържа 3 700 коментара и бележки от историци. Книгата е преиздадена от института по съвременна история в Мюнхен и е отпечатана в тираж 4 000 копия. Издателите твърдят, че целта е да се развенчае нацистката идеология.

Представителите на еврейската общност в Германия одобряват новото издание. Според тях многобройните коментари помагат да се обясни Холокоста.

В книгата си Хитлер категорично обявява своите расистки и антисемитски възгледи. След като той идва на власт в Германия, „Моята борба” става „свещено писание” за нацистите, публикувана през годините в сумарен тираж от 12 млн. екземпляра.

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...