"ДОЙЧЕ ВЕЛЕ"

Книгата съдържа подробни данни за еврейските общности в Канада и САЩ, както и информация за техните водещи организации. Тя е написана на немски език и носи заглавието "Статистика, медии и организации на евреите в Съединените щати и Канада".

Според експерти, книгата от 137 страници е доказателство, че Холокостът не е бил нещо, което засяга само Европа – той е бил замислен като по-голяма операция, която е трябвало да стигне и до Северна Америка.

На корицата са изобразени стилизиран орел, свастика и думите "Ex Libris Adolf Hitler", което показва, че книгата е от личната библиотека на фюрера. Тя е била съставена през 1944 година от Хайнц Клос – германски лингвист, който е отговарял за издаването на официалните научни информации, ползвани от нацисткия режим.

Клос е бил ръководител на издателство Stuttgart-Hamburg, занимаващо се основно с национални въпроси, в т.ч. и в САЩ. При престоя си в САЩ от 1936 до 1937 година той се е срещал и разговарял с много германци, живеещи в Америка, както и със симпатизанти на нацистите отвъд океана.

От библиотечните архиви на Канада смятат, че книгата ще помогне за "съхраняването на паметта за Холокоста", както и за придобиване на знания за това "какво е щяло да се случи в Канада, ако изходът от Втората световна война беше друг". Милиони са жертвите на Холокоста между 1941 и 1945 година, от които над 6 милиона души са евреи.

Книгата е от частната колекция на оцелял от Холокоста, който я е продал на известен еврейски антиквар, от когото Канадските архиви по-късно са я откупили. Ребека Марголис, професор от Университета в Отава и президентка на канадската Асоциация за еврейски изследвания казва, че книгата потвърждава най-големите страхове на канадската еврейска общност по време на Втората световна война, а именно, че "ако нацистите стигнат до Канада, те ще се заемат с унищожаването на еврейската общност там".

Тези опасения може и да не са били много основателни на фона на голямата отдалеченост на Канада от нацистка Германия. Но книгата, съдържаща подробни данни за еврейската общност в Северна Америка, в действителност показва ужасяващия потенциал на нацисткия режим, добавя проф. Марголис.

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...