Иранският режисьор Мохамад Расулоф, който наскоро спечели "Златната мечка" на Берлинале с филма си "Зло не съществува", е призован да излежи едногодишната си присъда за филмите си, заяви неговият адвокат Насер Зарафшан, цитиран от „Гардиън”. Присъдата му е свързана с три негови ленти, но имената им не се съобщават.

Режисьорът, който не е напускал Иран от години, получил съобщението за присъдата чрез SMS. Според адвоката му Насер Зарафшан Расулоф няма да се предаде на властите и дистанцирано ще обжалва присъдата си.

На 29 февруари Мохамад Расулоф  беше награден със „Златната мечка” – най- важният приз на Берлинския международен филмов фестивал  за „Злото не съществува“. Наградата  получи дъщерята на режисьора. Мохамад Расулоф има заповед да не напуска Иран от 2017 г. Същата година неговият филм „Сбогом” беше отличен  на фестивала в Кан.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.