Министерството на културата предлага промени на субсидиите, доплащани от държавата до реалната стойност на билетите в сценичните изкуства. Проект за постановление на Министерския съвет, публикуван за обществено обсъждане, предвижда изчисляването им да става на база 1 лев реализиран приход, а не на продаден билет, както беше досега. Той засяга държавните театри, опери, филхармонии, балети и фолклорни ансамбли, съобщи „Дневник”.

Драматичните и драматично-куклените театри ще получават по 2.5 лв. за всеки лев реализиран приход, куклените – по 3 лв., Софийска опера и балет, музикално-драматични театри, театрално-музикалните центрове и експерименталните институти - по 4 лв., филхармониите, опери, музикално-балетни центрове и фолклорни ансамбли  - по 6 лв., и симфониетите – по 8 лв.

Уеднаквяват се и някои от стандартите, които бяха различни в зависимост от статута на театрите. Досега Народният театър, който е институт с национално значение, и експериментални театри като "Сфумато" получаваха по 27 лв. на продаден билет за собствен спектакъл, драматичните – по 13,5 лв., а драматично-куклените – по 16.

Срокът за обществено обсъждане на проекта е 21 юли, а ако бъде гласуван от Министерския съвет, трябва да влезе в сила със задна дата от началото на месеца.

В отговор синдикалните организации на работещите в държавните културни институти изпратиха протестно писмо до министъра на културата Вежди Рашидов и комисиите по култура и медии и по бюджет и финанси към Народното събрание, съобщи „Офнюз”.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 100 години

Анкета

Ще подарите ли книга за Коледа?

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Наполеон“ - филм за възхода и падението на един амбициозен лидер

 

Ридли Скот здравата се е потрудил върху своя епос и заслужава похвала, която ще му е необходима в неговото по-нататъшно творческо развитие

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.