Министерството на културата предлага промени на субсидиите, доплащани от държавата до реалната стойност на билетите в сценичните изкуства. Проект за постановление на Министерския съвет, публикуван за обществено обсъждане, предвижда изчисляването им да става на база 1 лев реализиран приход, а не на продаден билет, както беше досега. Той засяга държавните театри, опери, филхармонии, балети и фолклорни ансамбли, съобщи „Дневник”.

Драматичните и драматично-куклените театри ще получават по 2.5 лв. за всеки лев реализиран приход, куклените – по 3 лв., Софийска опера и балет, музикално-драматични театри, театрално-музикалните центрове и експерименталните институти - по 4 лв., филхармониите, опери, музикално-балетни центрове и фолклорни ансамбли  - по 6 лв., и симфониетите – по 8 лв.

Уеднаквяват се и някои от стандартите, които бяха различни в зависимост от статута на театрите. Досега Народният театър, който е институт с национално значение, и експериментални театри като "Сфумато" получаваха по 27 лв. на продаден билет за собствен спектакъл, драматичните – по 13,5 лв., а драматично-куклените – по 16.

Срокът за обществено обсъждане на проекта е 21 юли, а ако бъде гласуван от Министерския съвет, трябва да влезе в сила със задна дата от началото на месеца.

В отговор синдикалните организации на работещите в държавните културни институти изпратиха протестно писмо до министъра на културата Вежди Рашидов и комисиите по култура и медии и по бюджет и финанси към Народното събрание, съобщи „Офнюз”.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не можем да обвиняваме човек за това, че защитава своето достойнство. Това е негово задължение.“

Джоузеф Конрад, британски писател от полски произход, роден на 3 декември преди 167 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин