Министерството на културата предлага промени на субсидиите, доплащани от държавата до реалната стойност на билетите в сценичните изкуства. Проект за постановление на Министерския съвет, публикуван за обществено обсъждане, предвижда изчисляването им да става на база 1 лев реализиран приход, а не на продаден билет, както беше досега. Той засяга държавните театри, опери, филхармонии, балети и фолклорни ансамбли, съобщи „Дневник”.

Драматичните и драматично-куклените театри ще получават по 2.5 лв. за всеки лев реализиран приход, куклените – по 3 лв., Софийска опера и балет, музикално-драматични театри, театрално-музикалните центрове и експерименталните институти - по 4 лв., филхармониите, опери, музикално-балетни центрове и фолклорни ансамбли  - по 6 лв., и симфониетите – по 8 лв.

Уеднаквяват се и някои от стандартите, които бяха различни в зависимост от статута на театрите. Досега Народният театър, който е институт с национално значение, и експериментални театри като "Сфумато" получаваха по 27 лв. на продаден билет за собствен спектакъл, драматичните – по 13,5 лв., а драматично-куклените – по 16.

Срокът за обществено обсъждане на проекта е 21 юли, а ако бъде гласуван от Министерския съвет, трябва да влезе в сила със задна дата от началото на месеца.

В отговор синдикалните организации на работещите в държавните културни институти изпратиха протестно писмо до министъра на културата Вежди Рашидов и комисиите по култура и медии и по бюджет и финанси към Народното събрание, съобщи „Офнюз”.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.