Какъв финал на Берлинале! Така възкликва берлинският всекидневник „Тагесшпигел” след награждаването на най-добрите филми. 65-ото издание на престижния филмов фестивал беше оценено като голям успех. Като се започне от наградата „Златната мечка” на иранския режисьор Джафар Панахи за лентата „Такси” и се стигне до липсата на компромиси относно качеството на наградените филми и творци.

Призът на Панахи беше получен от племенницата му Хана Саейди, която играе във филма, разказващ за таксиметров шофьор и историите на неговите пътници. „Такси“ е третият пълнометражен филм, заснет от иранеца. Той беше осъден на шест години затвор и 20 години забрана да снима и да пътува, но беше освободен предсрочно, което му позволява да работи тайно, но без да може да напуска Иран.

Големият скандал – премиерата на еротичния филм „50 нюанса сиво” по едноименната книга, си навлече остри думи и от филмовите критици, след като преди това го сринаха литературните.

Председател на журито беше Даниел Аронофски от САЩ, а освен 19-те филма за официалната селекция бяха прожекстирани над 400 ленти.

Ето и останалите наградени:
най-добър режисьор – Ради Жуде за „Аферим!“ (копродукция на България, Румъния и Чехия) и Малгожата Шумовска за „Тяло“
най-добър сценарий – Патрисио Гусман за „Седефено копче”
най-добър актьор – Том Кортне в „45 години“
най-добра актриса – Шарлот Рамплинг в „45 години“
„Сребърна мечка“ за операторско майсторство – Евгений Привин и Сергей Михалчук за „Под електрическите облаци“.
Голямата награда на журито – Пабло Лараин за „Клубът“
„Сребърна мечка“ за изключителен художествен принос – „Виктория“ на Себастиан Шипер и „Под електрическите облаци“ на Алексей Герман
„Златна мечка“ за цялостна кариера – Вим Вендерс

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.