Какъв финал на Берлинале! Така възкликва берлинският всекидневник „Тагесшпигел” след награждаването на най-добрите филми. 65-ото издание на престижния филмов фестивал беше оценено като голям успех. Като се започне от наградата „Златната мечка” на иранския режисьор Джафар Панахи за лентата „Такси” и се стигне до липсата на компромиси относно качеството на наградените филми и творци.

Призът на Панахи беше получен от племенницата му Хана Саейди, която играе във филма, разказващ за таксиметров шофьор и историите на неговите пътници. „Такси“ е третият пълнометражен филм, заснет от иранеца. Той беше осъден на шест години затвор и 20 години забрана да снима и да пътува, но беше освободен предсрочно, което му позволява да работи тайно, но без да може да напуска Иран.

Големият скандал – премиерата на еротичния филм „50 нюанса сиво” по едноименната книга, си навлече остри думи и от филмовите критици, след като преди това го сринаха литературните.

Председател на журито беше Даниел Аронофски от САЩ, а освен 19-те филма за официалната селекция бяха прожекстирани над 400 ленти.

Ето и останалите наградени:
най-добър режисьор – Ради Жуде за „Аферим!“ (копродукция на България, Румъния и Чехия) и Малгожата Шумовска за „Тяло“
най-добър сценарий – Патрисио Гусман за „Седефено копче”
най-добър актьор – Том Кортне в „45 години“
най-добра актриса – Шарлот Рамплинг в „45 години“
„Сребърна мечка“ за операторско майсторство – Евгений Привин и Сергей Михалчук за „Под електрическите облаци“.
Голямата награда на журито – Пабло Лараин за „Клубът“
„Сребърна мечка“ за изключителен художествен принос – „Виктория“ на Себастиан Шипер и „Под електрическите облаци“ на Алексей Герман
„Златна мечка“ за цялостна кариера – Вим Вендерс

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...