DW

Самуел Финци по професионална характеристика е винаги в лъча на прожектора, но новата му „роля" повдига медийния интерес към него допълнително. Берлинският вестник „Тагесшпигел" пише, че с изявата си на фестивала Самуел Финци освен всичко друго иска да укрепи и европейското културно и политическо единство. „А като германски актьор от български произход той е почти идеален за тази роля", коментира вестникът и цитира думите на актьора: „Не съм против различните идентичности, пък били те и национални. Всеки човек има нужда от идентичност. В България виждам какво се случва, когато едно население я изгуби: колко бързо може да се насочи към националистически идеи и поведение."

Какво значи родина?

И „Берлинер Курир" публикува обширно интервю с актьора, където той говори за своята европейска идентичност. „А коя е родината Ви?" - пита го репортерката. Финци отговаря: „Какво значи родина, това е някаква химера. Да имаш корени, това означава, че не можеш да се движиш, защото си вкоренен. (…) Питам се дали пък родината не е една илюзия, от която човек има нужда, за да се чувства сигурен. Аз предпочитам една отворена Европа."

По-нататък разговорът се насочва към такива актуални политически тенденции като десния популизъм. Самуел Финци казва, че се тревожи от случващото се в България: „Ужасявам се от тамошния популизъм. Но хората там се чувстват доста изоставени и това е една от причините. От друга страна мнозина сами са си виновни, защото не са успели да се освободят от старите структури."

„Тагесшпигел" припомня, че Финци е роден в Пловдив в „еврейско-българско семейство" на хора на изкуството. За този аспект от неговата идентичност става дума и в интервюто пред „Берлинер Курир", в което журналистката го пита дали се е сблъсквал с враждебност поради еврейския си произход. Актьорът отговаря:

„Тук не, но в България имаше враждебност, защото преди Берлиналето не ме представиха изрично като български актьор. А аз и не съм такъв. Произхождам от България, но професионалният ми живот премина в Германия. Така го и казах, а това предизвика реакции в България, стигащи до антисемитски изявления."

А как е реагирал баща му, който е известен български актьор? Самуел Финци обяснява: „Каза ми, че ме подкрепя и смята казаното от мен за правилно. Пък аз и не съм искал да обидя никого. Казах просто, че не разбирам много изискването да бъда горд с родината си. Мога да се гордея с работата си, с живота си, но не и с родината си. Няма да развявам нито единия, нито другия флаг. Не се чувствам горд обаче, когато гледам политическото положение в България."

Многобройни успехи и награди

Самуел Финци има с какво да се гордее. Германските медии се спират подробно на актьорските му успехи и многобройните награди. Вестниците припомнят, че освен в киното той играе в „Дойчес Театер" в Берлин, в Хановер и на може би най-реномираната немскоезична сцена - „Бургтеатер" във Виена. В момента комедията с негово участие „Сватбата" е трета по рейтинг в Германия. А Финци се снима още в една екранизация по Стефан Цвайг и в блокбастър по холивудски образец, където играе злодей - снимките са главно в Токио.

От обширното интервю с актьора в „Берлинер Курир" научаваме още редица любопитни подробности. Например, че Саумел Финци не е запален по сериалите и не е гледал нито един епизод от „Игра на тронове", но пък много обича истинското кино, и то в киносалон. А също така, че харесва Джони Деп, с когото веднъж се случили съседи по време на отпуска във Франция. А защо ръководството на Берлинале е избрало точно него за водещ? На този въпрос на „Тагеспшигел" и самият Финци не знае отговора. Поканили го, а той приел. Ангажимента си обаче възнамерява да изпълни професионално, като при това сам си пише текстовете, научаваме още от медиите.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПАМЕТ

    Маргарита Праматарова - Радулова – несравнимата Турандот

     

    90 години от рождението й

     
  • В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА

    „Невидимата искра на Възраждането“

    Тази книга описва малко известни и изключително любопитни факти, нишката на разказа често минава граници и прескача в различни държави. Имена, известни ни от чуждата литература и история се оказват в неочаквани връзки с българи и няма никакво съмнение, че всички подеми, случили се в Европа и Азия са резонирали силно и у нас.

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Снобите нямат врагове и затова злословят по адрес на всички с надеждата да си спечелят някой.“

Фредерик Бегбеде, френски писател, роден на 21 септември преди 58 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?