66-ото издание на престижния филмов конкурс „Берлинале” ще започне на 11 февруари и ще продължи до 21-и, когато ще бъдат връчени наградите „Златната мечка”. Шеф на журито тази година ще е Мерил Стрийп. Берлинският всекидневник „Тагесшпигел” направи интервю с директора на фестивала Дитер Кослик, което публикуваме със съкращения. 

---

Г-н Кослик, какво ще кажете за културата на гостоприемство? 

- С 80 хил. бежанци в Берлин бихме искали да стане ясно в кои времена живеем. Започнахме много проекти: Събираме дарения, лекарства, един звезден готвач ще приготвя храна на открито на „Alten Potsdamer Straße”, до 4-ма бежанци ще могат да влязат по покана на донорите ни. И за да няма вълна от негодувание срещу бежанците – всички социално слаби имат право на билети с намаление на „Берлинале” – така е от години. 

Какво ще кажете за филмите на тема „миграция”?

- В състезателната програма е италианският документален филм на Джанфранко Роси „Fuocoammare“. От години този режисьор живее на остров и наблюдава два паралелни свята – как хора пристигат на лодки и как расте един нормален местен младеж. В един момент зрителят се ужасява, когато разбере, че този младеж има родина, която другите са изгубили. 

Много филми се фокусират върху причините на миграцията. Искат да дадат представа как войната травматизира хората – много по-зле е, отколкото показват по новините. Политиците казват: Трябва да изкореним причините. Това обаче означава не само да се търси отговорност на „Ислямска държава” и Асад. Много държави, включително европейски, също са отговорни за случващото се. В арабските страни това е започнало отдавна, както Вернер Херцог показа в „Кралицата на пустинята” миналата година. 

Твърде малко жени са в програмата?

- В състезателната програма има две жени режисьори. В специалната програма са 6, а в целия фестивал участват 104 филма, правени от жени от общо 394. Доволен съм, въпреки че миналата година бяха 115. 

Какво ще кажете за 8-часовия филм на Лав Диаз -„A Lullaby to the Sorrowful Mystery“?

- Това е най-дългият филм в състезателната програма, доста смело. Но от две години показваме и сериали, така че дължината не е прецедент – и те са поне по осем часа. Испанският филм ни връща във времената на колониализма – 1521 г. на Филипините, показва сблъсъка между испанските католици и вярванията на местното население. Нужно е време да се покаже това. 

Ще се включите ли в дебатите за расизма при номинациите за „Оскар”?

- В програмата на „Берлинале” участва Спайк Лий – един от водачите на протеста за „Оскар”-ите. Има и филм за Майлс Дейвис. Надявам се дебатите за расизма да доведат до нещо смислено . Те обаче наистина показват, че изкуството и културата още не са чисти от дискриминация. 

Мерил Стрийп е председател на журито. 

- Когато през 2012 г. тя получи „Златна мечка” за ролята си на Маргарет Тачър, сякаш небето се отвори - бяха такива овации в онзи сив зимен ден!  А бившият германски президент Рихард Вайцзекер й каза, че Маги Тачър в действителност е била много по-зле, отколкото в „Желязната лейди”. Беше страхотна вечер и Мерил Стрийп каза, че би дошла за по-дълго в Берлин. По някое време я попитах дали би дошла в журито и тя се съгласи. Понякога сложните неща се оказват много прости. 

Какво е особеното на фестивала тази година?

- 66-ото издание е много близо до действителността, но темите, които вълнуват света. Киното е много ангажирано. Обществена отговорност върху червения килим – това е фестивалът тази година. 

 

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Враг номер едно на изкуството е да прилича на нещо вече правено, на нещо гледано. Ценното е уникалността.”

Георги Мишев, писател и сценарист, роден на 3 ноември преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...