Иранският филм „Sheytan vojud nadarad” (There Is No Evil) на Мохамад Расулоф взе "Златната мечка" на Международния филмов фестивал в Берлин, съобщиха световните медии. Режисьорът не можа да вземе лично наградата, защото е в затвор в родината заради обвинения в антиправителствена пропаганда.

"Четирите сюжетни линии, които оформят There Is No Evil, дават вариации на темите за моралната сила и смъртното наказание и повдигат въпроса до каква степен свободата на индивида може да бъде изразена в рамките на един деспотичен режим и наглед неизбежни заплахи. Мохамад Расулоф създава само слаби наративни връзки между историите, но въпреки това всички те са трагично и неумолимо свързани ", характеризират иранската лента организаторите на „Берлинале”-то.

„Сребърна”-та мечка беше дадена на филма „Never Rarely Sometimes Always” на Илайза Хитман, определен като "шедьовър на емоционалната прецизност". Основната сцена, която стои и зад заглавието, ще се превърне в стълб на феминисткото кино, смятат критиците."

Българката Христиана Райкова печели наградата на „Берлинале” в секцията „Перспективи на германското кино“ с проекта си за филм със заглавие "111". Бъдещата лента ще разказва за журналистката Миролюба Бенатова, която беше отстранена от Нова телевизия, след като тя стана собственост на бизнесмена Кирил Домусчиев. Името на филма идва от мястото, което заема България в журналистическата класация за свободата на словото.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Нищо не е по-коварно от еволюцията на обикновените прищевки, които се превръщат в желания.“

Томас Харди, английски писател, роден на 2 юни преди 183 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"