Драмата "Синоними" на режисьора Надав Лапид взе "Златната мечка" на престижния кинофестивал "Берлинале", съобщи "Дневник". 

Филмът е базиран на собствения живот на Лапид след преместването му зад граница и двойнствените чувства, които изпитва към родината си. Режисьорът посвети наградата на майка си Ера Лапид, която монтира филмите му до смъртта си по време на финалния монтаж на "Синоними".

Наградата на журито отиде при "По божията милост" на френския режисьор Франсоа Озон. Филмът разказва за децата жертви на католическата църква.

Германката Ангела Шаланек получи награда "Сребърна мечка" за най-добра режисура на филма "Бях у дома, но". Шаланек е сред рекордните седем жени режисьори, включени в надпреварата тази година сред общо 16 филма.

Китайските актьори Ван Цзинчун и Юн Мей от драмата "Довиждане, сине" (So Long My Son) на Ван Сяошуай спечелиха "Сребърна мечка" съответно за най-добър актьор и най-добра актриса. Филмът, който е с продължителност над три часа, е пътуване през неотдавнашното минало на Китай и прави обзор на 30 години от китайската история, включително идеологическите промени при Културната революция на Мао Цзедун, политиката на едно дете и социалните последици от пазарните реформи и появата на нова средна класа.

Друг китайски филм - One Second на Джан Имоу бе изтеглен от конкурсната програма по-рано тази седмица. Фестивалът посочи като основание "технически причини", но широко се спекулираше, че филмът е станал жертва на държавната цензура в Китай.

Преди да обяви наградата президентът на журито Жулиет Бинош спомена Имоу с думите: "След като спечели "Златна мечка" за първия си филм, неговият бе съществен глас на международната сцена. Надявам се да го видим по екраните по света много скоро, филмът много ни липсваше тук на Берлинале."

Създателите на италианския филм "Пирани" за наркогрупа въоръжение тийнейджъри, които тероризират улиците на Неапол, посветиха наградата си за най-добър сценарий на своята страна. Авторите заявиха, че тя отново трябва да се концентрира върху културата и образованието. "Да се говори истината в нашата страна стана много трудно", каза журналистът Алберто Савианo и допълни, че е рискувал живота си, за да пише за организираната престъпност. Според него наградата трябва да бъде посветена и на онези, които помагат за спасяването на хората, опитващи се да достигнат Европа.

„Висшето образование не е показател за ума, скъпите подаръци не са признак за любов, обещанията и думите не винаги са истински. Вашият опит, внимание и поведение към хората – това е наистина ценно.“

Орландо Блум, английски актьор, роден на 13 януари преди 48 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…