Салман Рушди сред студенти. Снимката е архивна.

-----------------

Салман Рушди - един от най-големите писатели на нашето време, е бил нападнат и намушкан във врата по време на четене в Чатокуа, щата Ню Йорк, съобщиха световните агенции. Веднага е бил отведен до болницата с хеликоптер.

Състоянието му засега е неизвестно.

Над Салман Рушди дълги години тегнеше фетва (религиозен едикт, който призовава мюсюлманите да убият Рушди), произнесен от върховният религиозен водач на Иран аятолах Хомейни на 14 февруари 1989 г.,  заради възприемания като богохулство срещу исляма четвърти роман на писателя "Сатанински строфи" (1988). По-късно иранското правителство се дистанцира от фетвата, но ирански религиозни фондации продължават да предлагат награда за убийството му.

През 2008 г. книгата му "Среднощни деца" (1981) спечели специалната награда "Букър", в чест на 40-та годишнина от основаването на наградата.

САЛМАН РУШДИ е британски писател от индийски произход, роден на 19 юни 1947 г. Живее в нелегалност от години. Стилът му е определян като смесица от историческа проза и магически реализъм. Творчеството му често засяга конфликтите между източния и западния свят. Той е явен противник на религиозния радикализъм.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз не се снимам редовно в киното… Необходимо е да се общува с хората, да се чете, да се слуша музика – така или иначе да се самозаредя. И само тогава, вероятно, мога да открия потенциала и да предложа нещо ново.“

Даниъл Дей-Луис, британски актьор, роден на 29 април преди 68 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.