АНТЕ ПАСЕНХАЙМ, DW

Състоянието на писателя Салман Рушди се подобрява, след като в края на миналата седмица беше намушкан с нож по време на събитие в Ню Йорк. "Въпреки сериозните наранявания, които промениха живота му, типичното му смело и непреклонно чувство за хумор остава непокътнато", написа синът му Зафар в Туитър. През уикенда Рушди беше изключен от апарата за изкуствено дишане, но състоянието му продължава да е критично

Извършителят е 24-годишен мъж  

75-годишният писател се възстановява в болница в Пенсилвания. Рушди беше нападнат и намушкан в края на миналата седмица по време на лекция. 24-годишният нападател беше арестуван веднага след атаката. Срещу него се води разследване за опит за убийство. Той твърди, че е невинен.  

Губернаторката на щата Ню Йорк Кати Хокъл определи деянието като посегателство срещу свободата на словото. "Ню Йорк винаги ще защитава свободата на словото и изразяването. Ние осъждаме страхливото нападение срещу Салман Рушди”, заяви тя.  

През 1989 година Иран издаде смъртна присъда срещу Рушди 

Мотивите на извършителя все още не са известни. Но разследващите смятат, че вероятно те са свързани със смъртната присъда срещу Рушди, която бе произнесена през 1989 година. Заради обвинения в богохулство в най-известната му книга "Сатанински стихове" иранският религиозен водач Хомейни издаде фатва срещу Рушди. 

В края на 90-те правителството на Иран обяви, че не подкрепя убийството на Рушди. Фатвата обаче така и не беше оттеглена, а за главата на писателя беше обявена награда от 3 милиона долара.  

САЩ остро осъдиха атаката  

Нападателят е роден години след фатвата. Местните медии обаче съобщават, че има данни, че в миналото мъжът е проявявал "симпатии към шиитския екстремизъм". Полицията и ФБР претърсиха апартамента му във Феървю, Ню Джърси. Според разследващите той е разполагал с фалшива шофьорска книжка. В нея е използвал името на убит терорист от "Хизбула". В понеделник говорителят на външния министър на Иран отрече Техеран да е свързан с нападението.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.