Британският писател от индийски произход Салман Рушди получи днес Наградата за мир на Германската асоциация на книгоиздателите и книгоразпространителите по време на Франкфуртския панаир на книгата, като церемонията беше помрачена от настоящите конфликти в света, предаде ДПА.

В речта си в църквата "Свети Павел" в града 76-годишният Рушди каза, че е "изключително благодарен за тази голяма награда", но "мирът в момента изглежда като фантазия".

"Живеем във време, на каквото не съм мислил, че ще стана свидетел през живота си", заяви писателят. "Време, в което свободата - и по-специално свободата на словото, без която светът на книгите не би могъл да съществува, - навсякъде е атакувана от реакционни, авторитарни, популистки, демагогски, полуобразовани, нарцистични, безгрижни гласове."

В ясна препратка към нахлуването на Русия в Украйна, той спомена войната, бушуваща "не много далече", която е породена от "тиранията на един човек и алчността му за власт и завоевания - тъжен разказ, който няма да е непознат за германската публика".

Споменавайки конфликта в Израел и ивицата Газа, Рушди каза, че изкуството и творците са средство за защита на цивилизацията и "държат варварите далече от портите".

Той отбеляза силата на хората, които търсят индивидуална радост в собствения си живот на фона на настоящите глобални борби. Съществува прост копнеж "да се почувстваме в мир с живота си и с малкия свят около нас", каза писателят.

В неговия случай писането му е осигурило добър живот, работейки единствено това, което е искал, каза Рушди, който стана известен с шедьовъра си "Среднощни деца" от 1981 г.

През 1989 г. тогавашният ирански лидер Аятолах Хомейни призова Рушди да бъде убит заради романа "Сатанински строфи", нарочен за богохулен и обиден за исляма. 

Салман Рушди, който е на 76-години, загуби зрението на едното си око след атака с нож на сцената на литературна конференция в щата Ню Йорк през август 2022 г. Писателят бе намушкан няколко пъти с нож във врата и корема, преди присъстващите и охраната да спрат нападателя. Той каза преди дни, че покушението в Ню Йорк е "брутално напомняне" за издадената срещу него фетва. 

 

Източник: ХРИСТИНА ТЕРЗИЕВА, БТА

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.