МАРИ ЙОКЛЕН, ФРАНС ПРЕС  (БТА/Андрей Шарков)

Шест месеца след като бе намушкан с нож в САЩ, британският писател Салман Рушди издава нов роман, "Градът на победата" ("Victory City") – "епичен разказ на жена" от 14-и век, която построява град, страда в изгнание и е обсипвана със заплахи в един патриархален свят.

Завършен преди покушението срещу автора, романът – без съмнение един от най-очакваните тази година – на твореца с индийски произход, е написан под формата на превод (от санскрит, бел. ред). на исторически епос за Пампа Кампана, младо момиче сирак, надарено от богиня с магически сили, което създава град Биснага – в превод "Градът на победата".

Авторът няма да представя официално 15-я си роман, който излиза утре в САЩ, а в четвъртък – в Обединеното кралство, предупреди неговият агент Андрю Уили в британския вестник "Гардиън", при все че Рушди "постепенно се възстановява" след нападението от 12 август, при което едва оцеля.

Тогава младеж се нахвърли срещу него с нож, докато писателят се канеше да вземе думата на конференция в Шаутакуа, в северозападната част на щата Ню Йорк, близо до езерото Ери.

Рушди – гражданин на САЩ, който живее от 20 години в Ню Йорк, е изгубил зрението на едното си око и способността да движи едната си ръка, съобщи агентът му през октомври.

Покушението предизвика шок на Запад, но бе приветствано от екстремисти в мюсюлмански страни като Иран и Пакистан.

Оттогава писателят не общува с медии, но през декември започна отново да публикува постове в "Туитър", най-често в отговор на критики по повод новия му роман, публикувани в печата.

Излизането на "Градът на победата" от печат обаче ще бъде съпътствано от редица прояви – предвижда се например видеоконференция с британските автори Маргарет Атууд и Нийл Геймън. 

"Думите са единствените победители"

Икона на свободата на изказа, откакто срещу него бе издадена фетва заради книгата му "Сатанински строфи" от 1988 г., в "Град на победата" Рушди отново възпява мощта на словото.

Поела мисията "да осигури на жените равенство в един патриархален свят", както посочва в резюме издателството – "Пенгуин Рандъм Хаус", героинята му, поетесата Пампа Кампана, през близо 250-годишния си живот се убеждава в "надменността на властниците" и участва във възхода, а после и в разрушението на Биснага.

Наследството, което тя оставя на света, е епос, заровен от нея в земята като послание към бъдните поколения. Романът приключва със следната сентенция: "Думите са единствените победители".

Американският писател Колъм Маккан, приятел на Рушди, твърди във в. "Ню Йорк таймс", че авторът "казва в "Градът на победата" нещо много дълбоко" – "казва: "няма начин да отнемеш на хората първичната им способност да разказват истории". Пред лицето на смъртта, дори изложен на смъртен риск, той успява да каже, че дарбата да разказваме истории е нашето едничко притежание".

Роден в Бомбай (днес Мумбай, б. пр.) през 1947 г., Рушди публикува първия си роман "Grimus"("Гримус") през 1975 г., а шест години по-късно става световноизвестен със "Среднощни деца", за който получава в Обединеното кралство наградата "Букър". 

През септември "Градът на победата" ще излезе и във Франция с оригиналното си заглавие, съобщи на АФП водещата проекта френска издателска къща "Акт Сюд". 

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Цялото изкуство идва от хора, които или са грозни, или имат комплекс за малоценност. Прекрасните не създават изкуство.”

Ричард Бъртън, уелски актьор, роден на 10 ноември преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...