Наградата за главата на Салман Рушди се вдига с 600 хил. долара, обявиха ирански медии, които поддържат твърдата линия на управляващия режим в страната. Поводът е годишнината от обявената от аятолах Хомейни фатва срещу британския писател през 1989 г., съобщи „Ню Йорк таймс”. 

Тогава религиозният водач призова Рушди да бъде убит заради книгата му „Сатанински строфи”, която обиждала мюсюлманите. От тогава авторът живее в нелегалност и с охрана, като постоянно сменя квартирите. 

Иранското правителство се дистанцира от фатвата, а бившият президент Мохамад Хатами през 1998 г. обяви нейния край, но религиозните власти не признават това с аргумента, че тя може да бъде отменена само от Хомейни, който обаче отдавна е мъртъв. Неговият наследник аятолах Али Хаменей каза през 2005 г., че фатвата си остава валидна. 

Животът на Рушди беше оценен от ислямски фондации първоначално на 2,7 млн. долара. През 2012 г. цената скочи на 3, 3 млн. долара. С новите 600 хиляди долара, които са спечелени на дигитално изложение в Техеран, цената става близо 4 млн. долара.

„Ню Йорк таймс” отбелязва, че не е ясно дали ислямистите наистина биха платили тези пари. Затова пък не пропускат да поддържат омразата срещу световноизвестния писател.

САЛМАН РУШДИ  е британски писател от индийски произход, роден на 19 юни 1947 г. Известен е с книгата си „Среднощни деца“ (1981 г.), за която получава „Букър“. Други негови книги са „Последният дъх на Мавъра“, „Земята под нейните нозе“, „Срам“ и т.н. Стилът му е определян като смесица между историческа проза и магически реализъм. Творчеството му често засяга конфликтите между източния и западния свят. Той е явен противник на религиозния радикализъм.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Запомни едно: ти, а не някой друг, решаваш съдбата си. Никой не може да живее вместо теб, нито пък ти можеш да живееш вместо някой друг.“

Е. Е. Къмингс, американски поет и драматург, роден на 14 октомври преди 130 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.