Наградата за главата на Салман Рушди се вдига с 600 хил. долара, обявиха ирански медии, които поддържат твърдата линия на управляващия режим в страната. Поводът е годишнината от обявената от аятолах Хомейни фатва срещу британския писател през 1989 г., съобщи „Ню Йорк таймс”. 

Тогава религиозният водач призова Рушди да бъде убит заради книгата му „Сатанински строфи”, която обиждала мюсюлманите. От тогава авторът живее в нелегалност и с охрана, като постоянно сменя квартирите. 

Иранското правителство се дистанцира от фатвата, а бившият президент Мохамад Хатами през 1998 г. обяви нейния край, но религиозните власти не признават това с аргумента, че тя може да бъде отменена само от Хомейни, който обаче отдавна е мъртъв. Неговият наследник аятолах Али Хаменей каза през 2005 г., че фатвата си остава валидна. 

Животът на Рушди беше оценен от ислямски фондации първоначално на 2,7 млн. долара. През 2012 г. цената скочи на 3, 3 млн. долара. С новите 600 хиляди долара, които са спечелени на дигитално изложение в Техеран, цената става близо 4 млн. долара.

„Ню Йорк таймс” отбелязва, че не е ясно дали ислямистите наистина биха платили тези пари. Затова пък не пропускат да поддържат омразата срещу световноизвестния писател.

САЛМАН РУШДИ  е британски писател от индийски произход, роден на 19 юни 1947 г. Известен е с книгата си „Среднощни деца“ (1981 г.), за която получава „Букър“. Други негови книги са „Последният дъх на Мавъра“, „Земята под нейните нозе“, „Срам“ и т.н. Стилът му е определян като смесица между историческа проза и магически реализъм. Творчеството му често засяга конфликтите между източния и западния свят. Той е явен противник на религиозния радикализъм.

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Колко бяха верни думите, които татко каза: „ Всички деца трябва да се грижат за собственото си възпитание. Родителите могат само да дадат съвет и да посочат правилния път, но окончателното формиране на характера се крие в собствените им ръце“.

Ане Франк, авторка на „Het Achterhuis“, родена на 12 юни преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...