13 известни дейци на културата се обявиха в подкрепа на изчезналите политически затворници в Беларус, предаде ДПА.

В отворено писмо, изпратено до агенцията, те обвиняват авторитарния лидер на Беларус Александър Лукашенко в отвличането и измъчването на затворниците.

Сред подписалите писмото са величия на световната литература като Салман Рушди, Херта Мюлер, Маргарет Атууд и Елфриде Йелинек, както и музикантите Игор Левит и Волф Бирман.

Последните президентски избори в Беларус през август 2020 г. предизвикаха масови протести срещу манипулирането на резултатите от Лукашенко, който се наложи за шести мандат. 

Оттогава за истински победител се смята лидерът на опозицията Светлана Тихановская, която избяга в изгнание. Тя се кандидатира на мястото на съпруга си, намиращия се в затвора политик Сергей Тихановски. Според творците,  подписали писмото, никой не знае къде е Тихановски в момента и дали все още е жив.

Културните дейци си спомнят и за опозиционната лидерка и политическата съратничка на Светлана Тихановска Мария Колесникова, която претърпя разкъсване на стомаха в затвора през 2022 г.

Твърди се, че след спешна операция в началото на тази година тя е била върната в затворнически лагер. От февруари няма връзка с нея.

Адвокатът Максим Знак, политическият блогър Ихар Лосик, бившият кандидат за президент Виктор Бабарико и десетки други политически затворници също са сред "изчезналите" от режима на Лукашенко, споменати в писмото.

 

Източник: БТА

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин