Връзката между киното и литературата винаги е била неразривна. Напоследък обаче все по-често популярните книги се адаптират за телевизията. Затова интересно дали известните автори гледат филми по литературни произведения и какво изобщо си пускат, когато имат свободно време. Сайтът flavorwire.com направи анкета за някои от любимите телевизионни програми на известни писатели.

Зейди Смит – „Шоуто на Кий и Пийл” (Key & Peele). Смит не е казвала директно, че това е любимата й продукция, но като се има предвид, че публикува есе за тях в „Ню Йоркър”, спокойно може да се каже, че й е поне в топ 5.

Стивън Кинг – „The Americans ” и датската продукция „Borgen”. Творчеството на Кинг често се филмира за малкия екран. За последно – „Под купола”.

Брет Ийстън Елис – „Истински детектив”. Авторът на „Американски психар” често промотира в „Туитър” мрачния криминален сериал.

Салман Рушди - „В Обувките на Сатаната” и „Семейство Сопрано”. Признава, че гледа и „Игра на тронове”, макар да го определя като „боклук, водещ до пристрастяване”.

Роксан Гей – готварското шоу на Ина Гартън. То често се коментира в профила й в „Туитър”.

Нийл Геймън – „Зоната на здрача”, повлияло силно неговото формиране като писател, както и „Мъпет Шоу”. Геймън е фен на ретро сериалите.

Маргарет Атууд – „Игра на тронове”. Атууд публикува есе в „Гардиън”, засягащо поредицата, базирана на фентъзи епоса „Песен за огън и лед” от Джордж Р. Р. Мартин.

 

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Културата на човечеството не притежава нищо по-ценно, по-чудесно и по-важно от книгата.“

Герхарт Хауптман, германски драматург, роден на 15 ноември преди 162 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...