Салман Рушди, заради когото Иран бойкотира тазгодишния панаир на книгата във Франкфурт на Майн, тегли силна политическа реч при откриването на най-голямото литературно събитие в Европа, съобщи faz.net. 

Акцентът в словото му беше свободата на словото, подтискана по религиозни причини. Писателят от 1989 г. живее инкогнито заради смъртоносна заплаха по повод романа му „Сатанински строфи”. Заради начина, по който представя пророка Мохамед, иранският аятолах Хомейни поиска смъртта на автора.

Рушди не се поколеба да нарече проблемите с истинските им имена. Той обърна внимание, че фанатизмът не е чужд и на западния свят. Авторът даде примери как заради книги се преследват хора и в САЩ, а училища и университети цензурират класически произведения като „Мисис Далауей” на Вирджиния Улф, „Метаморфози” на Овидий и др. 

Пледоарията на Рушди даде силно начало на панаира, който се провежда до неделя и на който участват рекорден брой издатели, автори, книжари и литературни агенти. Тази година във фокуса на събитието е Индонезия. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

 „Писането е форма на терапия. Понякога се чудя как тези, които не пишат, композират или рисуват, успяват да се измъкнат от лудостта, меланхолията, паниката и страха в човешкия живот.”

Греъм Грийн, английски писател, роден на 2 октомври преди 119 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?