Прокуратура в Турция иска доживотни присъди на трима журналисти, обвинени за съпричастност с провалилия се опит за преврат през 2016 г., съобщиха световните медии. Според „Репортери без граници“ Турция се намира на 155 място по свобода на медиите, дори е под Беларус и Демократична република Конго.

Процесът срещу известната коментаторка Назли Иличак и братята Ахмет и Мехмет Алтан  започна през юни в Истанбулския криминален съд.

Те са обвинени във връзки с живеещия в САЩ мюсюлмански духовник Фетхуллах Гюлен, обявен от Ердоган за организатор на неуспешния опит за преврат. И тримата отхвърлят обвиненията.

НАЗЛИ ИЛИЧАК (73) е една от първите журналистки, арестувани през юли. 2016 г. За кратко е била депутат от 1999 г. Работила е за няколко ежедневника, включително "Хюриет".

АХМЕТ АЛТАН (67) е писател и журналист, който е писал за някои от водещите турски всекидневници, включително „Хюриет“ и “Милиет“, а също така е сред основателите на вече затворения от властите опозиционен в. „Тараф“.

МЕХМЕТ АЛТАН (64) е автор на книги за турски политици. 

Двамата братя бяха арестувани в началото на септември, въпреки че Ахмет Алтан беше пуснат за малко в средата на септември, преди отново да бъде задържат по бързата процедура.

По същото дело прокурорите искат доживотни присъди за Якуп Шимшек - бивш мениджър по маркетинга на в. „Заман“, Шукрю Йозсенгул - инструктор в полицейската академия и Февзи Язичи - дизайнер по оформлението на „Заман“. 

„Вложих толкова много енергия да стигна върха, че приемам стреса да бъда там.”

Пласидо Доминго, испански оперен певец, роден на 21 януари преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...