Турската писателка Азлъ Ердоган, която прекара половин година в затвора заради критиките си срещу президента Реджеб Ердоган, ще получи наградата за принос в борбата за човешки права „Бруно Крайски“, съобщи „Die Presse“. 

Авторката излезе на свобода на 29 декември със силно разклатено здраве. Международната писателска общност протестира неведнъж срещу несправедливия арест на десетки писатели, преводачи и журналисти след опита за преврат срещу властта. Мнозина вярват, че това беше лош театър, който разчисти терена на Ердоган да се разправи с опозицията си.

„Грехът“ на Азлъ Ердоган е, че пишела колонки в прокюрдски вестник. Текстовете й са посветени на правата на жените, насилието, лошите условия в затворите. Срещу нея и други пишещи вече започна съдебен процес, като обвинението може да им докара доживотен затвор. Делото продължава през март, а наградата „Бруно Крайски“ ще бъде връчена през май или юни. 

„Непременно трябва да се махна оттук, не може да се живее повече с тази омраза наоколо. На кого тук още му е нужна литература?“, каза отчаяната писателка пред „Süddeutsche Zeitung“ след освобождаването си от затвора. 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин