"ДОЙЧЕ ВЕЛЕ"
"Главният редактор на най-тиражния независим турски ежедневник "Хюриет" е достоен носител на наградата", заяви генералният директор на "Дойче веле" Петер Лимбург. "Седат Ергин и неговите колеги ежедневно трябва да се борят за свободата на пресата и независимата журналистика, с което поемат голям риск", каза още той. Точно затова тази година Дойче Веле реши да присъди своята награда "Свободно слово" ("Freedom of Speech Award") именно на него, като по този начин покаже уважението си към стотиците журналисти в Турция, които работят в сходно трудни условия.
Седат Ергин изрази благодарност за отличието. "За мен е чест да получа тази реномирана награда, присъждана в защита на свободата на печата в света", изтъкна той.
Свобода на печата? В Турция такава няма!
През март, когато беше изправен пред съда, Ергин очерта мрачната ситуация, в която работят журналистите в неговата страна. "Свободата на печата в Турция е сведена до коридорите на съда", изтъкна той. "Точно затова е много важно да подкрепим турските си колеги", подчертава генералният директор на Дойче Веле Петер Лимбург. "Дойче Веле започна да излъчва радиопредавания на турски език през 1962 година. Ние се чувстваме тясно свързани с турския народ, но не можем мълчаливо да наблюдаваме как журналисти, хора на изкуството и учени систематично биват сплашвани и тормозени от властите", каза още той.
Не е ясно обаче дали Ергин ще може лично да получи присъдената му награда. Връчването ще се състои в рамките на Global Media Forum, организиран от Дойче Веле, който ще се проведе в Бон през месец юни. През март турският журналист беше изправен в Истанбул пред съда по обвинение в обида на президента Ердоган. Конкретно става дума за това, че в статия на "Хюриет" Ергин е отправил подигравки към реч на Ердоган по повод едно нападение над турски войници, извършено от забранената кюрдска работническа партия ПКК . Ергин е обвинен, че "злонамерено изопачил" цитат от речта на държавния глава с цел "да манипулира общественото мнение."
Това не е първият конфликт, в който са замесени Ергин и неговият вестник. Верни на Ердоган адвокати многократно са настоявали за арест на главния редактор на "Хюриет" - например, когато в информацията си за смъртната присъда срещу бившия демократично избран египетски президент Мохамед Морси изданието посочи, че навремето той е бил избран с 52 на сто от гласовете. Ердоган видя в това опит за косвен призив за свалянето му от власт - тъй като в първите директни избори за президент през август миналата година самият Ердоган спечели точно 52 на сто от гласовете.
Имайки предвид този и многобройни сходни случаи, при които журналисти биват ограничавани да информират свободно и дори биват заплашвани, все повече водещи представители на печата се опасяват, че медиите в Турция са лишавани от контролната им функция. През май 2015 например председателят на турския синдикат на журналистите Угур Гюч се оплака, че хората в страната отдавна вече не разполагат с демократични и независими източници на информация. "21 журналисти са под арест. Репортерите разпиляват по-голямата част от енергията си да се защитават срещу хиляди заплашващи ги или вече заведени срещу тях следствия", посочи Угур Гюч.
Натиск и автоцензура
"Освен това все повече медийни компании започнаха да упражняват автоцензура - за да подсигурят просъществуването си и да повишат шансовете си за печеливши държавни поръчки. За независима журналистика в тази атмосфера изобщо вече не може да се говори", изтъква Гюч.
Наградата на Дойче Веле "Свободно слово" се присъжда от 2015 година насам. С нея се отличават личности или инициативи с особен ангажимент за защита на човешките права и свободата на мненията. Първият лауреат на тази награда беше саудитският блогър Раиф Бадауи, който от 2012 е в затвора.
Р.S. Писателят Ергюн Пойраз, който съобщи, че турския президент Реджеп Тайип Ердоган няма висше образование, е открит мъртъв. Информация за това се появи в турски медии, съобщи novini.bg. Пойраз обвини Ердоган, че заема незаконно поста, защото никога не е учил във висше учебно завадение, и представи като доказателство оригиналната диплома на турския лидер. Разследването на Пойраз даде основание на партия "Спасението на народа" да поиска от ЦИК да провери истинността на дипломата за висше образование на държавния глава на Турция. Четиригодишното следване в колеж или университет е задължително за политици, ако искат да кандидатстват за президент на страната.