Турският карикатурист Муса Карт, затворен от 9 месеца заради карикатурите си във в. "Джумхюриет" и обвинен в тероризъм, беше изправен пред турски съд преди два дни. Международната организация за правата на карикатуристите CRNI разпространи речта му в съдебната зала:

"Аз съм карикатурист. Рисувам карикатури от 35 години. Вместо да пишат дълги и криволичещи експозиции, карикатуристите изливат чувствата и мислите си директно, в удивителна и енергична форма.

Днес стоя тук като ответник на твърдения, които са несправедливи, безполезни и невъзможни. Обвинения, чиято несправедливост е доста крайна.

Заплашен съм от присъда 29 години затвор. Нещо повече, знам също, че прокурорът е притиснат да ме обвини като гюленист в терористична дейност и опит за преврат.

Отговорът ми на това е кратък: Аз отправям същото обвинение! Колко ужасно е, че на 15 юли 2016 г. нашата страна беше сцена на опит за преврат, който доведе до смъртта на 249 души и хиляди ранени!"

В речта си Карт изрежда имената на арестувани без вина писатели и журналисти. Той посочва, че преди години е рисувал карикатури срещу организацията на Гюлен, който тогава още не е бил смятан за враг на държавата. А сега по ирония на съдбата е изкаран негова дясна ръка. 

"По своята същност карикатурата е актуално изкуство, в което намира израз свободата на мисълта", заявява художникът.олята на хумора и на карикатурите е категорично да унищожават табута. По тази причина онези, които се противопоставят на демокрацията, не харесват хумористите и карикатуристите.  

Карикатурата е синоним на критичната мисъл. Ако погледнете изследванията, проведени от ОИСР относно критичното мислене, ще видите, че делът на младите хора в Турция, способни на високо ниво на критична мисъл и на противопоставяне, е едва 2,2%, докато средният процент на ОИСР е бил 11%. Тази цифра в Южна Корея възлиза на 28%. Бихме могли да използваме карикатурата, особено в училищата, за да развиваме критичното мислене. Но вместо това предпочитаме да водим наказателен процес, който ще го унищожи напълно.

През 2016 г. Турция е на 99-а позиция от 113 страни в индекса за върховенството на закона. И всички ние можем да видим, че ситуацията се влошава още повече през 2017 г. Във всички дебати по въпросите на правосъдието никой не казва: "Има правосъдие в тази страна."

В края на речта си карикатуристът призовава за справедливост и съзнание. 

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...