Полемиката около скандала със сатирата срещу турския президент Реджеб Ердоган, заради която ще бъде съден германският комик Ян Бьомерман, се изостри. Канцлерът Ангела Меркел, която обяви, че водещият на сатирично шоу наистина е обидил турския държавен глава, беше призована да върне медала си за свобода, тъй като очевидно не защитава свободата на словото. Бьомерман може да бъде даден на съд именно защото правителството разреши това. 

Константин Шрейбер – тв водещ и носител на наградата „Грим”, обяви в „Шпигел”, че Меркел дължи връщане не медала. Австрийската преса попита германския канцлер трябва ли сатирата да бъде политически коректна, при положение че нейната същност е да критикува именно управляващите. Особено, когато ориенталските им фантазии вземат връх. Журналистите припомнят знакови изказвания на Курт Тухолски за диктаторите, които нямат чувство за хумор и посягат първо на комиците. 

Бьомерман обяви, че си взема 4-седмичен отпуск и няма да води предаването си. Той се пошегува, че ще предприеме пътуване до Северна Корея, за да изследва свободата на словото там. 

Стихчето, в което водещият се пошегува с Ердоган, вече е изтрито от страницата на обществената телевизия ZDF, както и от видеоканала на Бьомерман.  В него той намеква за размера на пениса на Ердоган и прави връзка със сексуалните му наклонности, предпочитанията му към детска порнография и действията му срещу малцинствата в Турция, особено спрямо кюрдите. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Нищо не е по-коварно от еволюцията на обикновените прищевки, които се превръщат в желания.“

Томас Харди, английски писател, роден на 2 юни преди 183 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"