Бившият кмет на Лондон и лидер на кампанията за излизане от ЕС – Борис Джонсън, спечели конкурса на сп. "Спектейтър" за най-обидно стихотворение за турския президент Реджеп Ердоган, съобщи "Дневник". Състезанието бе обявено, след като Германия позволи срещу комика Ян Бьомерман да започне съдебно преследване заради сатира на турския президент.

Джонсън спечели конкурса с намекващото за отношения с коза петостишие:

There was a young fellow from Ankara

Who was a terrific wankerer

Till he sowed his wild oats

With the help of a goat

But he didn’t even stop to thankera.

"Със сигурност имаше по-добри стихотворения. Имаше и по-гнусни", пише коментаторът Дъглас Мъри, който обяви конкурса. "Аз лично намирам за прекрасно, че британски политик показа, че Великобритания няма да клекне пред предполагаемия халиф в Анкара. В Турция Ердоган може да хвърля опонентите си в затвора. Канцлерът Меркел може да затваря критиците му в Германия. Но във Великобритания още живеем и дишаме свободно".

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.