СВЕТОСЛАВА КУЗМАНОВА, БНР

Българският аниматор Теодор Ушев, който работи в Канада, отново е в краткия списък за номинация за награда "Оскар".

От 92 филма в предварителната селекция в списъка са останали 10, сред които е и анимационният филм „Физика на тъгата“ по едноименната книга на Георги Господинов.

Лентата беше представена за първи път у нас по време на „Киномания“ миналия месец лично от Теодор Ушев. Тогава той разказа как е минало първото представяне на филма:

"Когато показахме за пръв път филма пред моите колеги от Националния филмов борд на Канада и когато свърши филмът и те станаха и ръкопляскаха в продължение на осем минути, и половината от хората плачеха, което се случва почти никога, защото това са хора, които гледат филми всеки ден. Те са толкова обръгнали, такива професионалисти, че почти нищо не може да ги развълнува. И тогава разбрахме, че сме направили нещо".

Номинациите на петте ленти, които ще се борят за статуетката, ще бъдат обявени на 13 януари. Теодор Ушев вече има една номинация за „Оскар“ през 2017 година за анимацията „Сляпата Вайша“ отново по разказ на Георги Господинов.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мисля, че генерално човек не може да живее без религия. Някои могат да я заместват с култура, какъвто е случаят при мен.”

Марио Варгас Льоса, перуански писател, роден на 28 март преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...